INTERCENTER
INTERCENTER
Nickelback: Savin\' me

     
BEJELENTKEZS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
TARTALOMJEGYZK
     
Support
     
Biztonsg, vrusvdelem
     
INTERNET
     
NO ePATENTS!

 

 

     
FRUMOK
     
CIKKEK
CIKKEK : HR-HL I.

HR-HL I.

Bayer Jzsef Andrs  2004.06.08. 11:16

Ez a dokumentum Bayer Jzsef Andrs szakdolgozata az ELTE szociolgia intzetnek posztgradulis mdiaszakn. A szerzi s egyb jogok a dokumentum szerzjt illetik. A dokumentum elektronikus s nyomtatott formban szabadon msolhat, terjeszthet, de csak sajt clokra, nem-kereskedelmi jelleg alkalmazsokhoz, vltoztatsok nlkl s a forrsra val megfelel hivatkozssal hasznlhat. Minden ms terjesztsi s felhasznlsi forma esetben a szerz engedlyt kell krni. E szveg elvlaszthatatlan rsze a dokumentumnak. A szerz a tle telhet legnagyobb gondossggal jrt el a dolgozat elksztsekor, azonban nem kizrt, hogy a szvegben hibk rejtznek. Nem garantlt tovbb, hogy a szvegben elfordul Internet hivatkozsok – tekintettel a hlzat gyors vltozsaira – mg mindig ltez cmekre mutatnak. Budapest 1998. jnius 6. Bayer Jzsef Andrs

HR-HL

Ez a dokumentum Bayer Jzsef Andrs szakdolgozata az ELTE szociolgia intzetnek posztgradulis mdiaszakn. A szerzi s egyb jogok a dokumentum szerzjt illetik. A dokumentum elektronikus s nyomtatott formban szabadon msolhat, terjeszthet, de csak sajt clokra, nem-kereskedelmi jelleg alkalmazsokhoz, vltoztatsok nlkl s a forrsra val megfelel hivatkozssal hasznlhat. Minden ms terjesztsi s felhasznlsi forma esetben a szerz engedlyt kell krni. E szveg elvlaszthatatlan rsze a dokumentumnak.

A szerz a tle telhet legnagyobb gondossggal jrt el a dolgozat elksztsekor, azonban nem kizrt, hogy a szvegben hibk rejtznek. Nem garantlt tovbb, hogy a szvegben elfordul Internet hivatkozsok – tekintettel a hlzat gyors vltozsaira – mg mindig ltez cmekre mutatnak.


Budapest 1998. jnius 6.

Bayer Jzsef Andrs

    TARTALOMJEGYZK

    Bevezet
    Vizsglati szempontok:
    Hlzat az jsgr munkjban
    Keresgpek
    Technikai httr
    Hr s informci
    Mi az Internet?
    Ms hlzatok
    Kzlstechnikk a hln
    Levelez lista
    News
    A HIX tpus frumok
    Gopher
    A World Wide Web
    Hrgynksgek a hln.
    Mirt szletnek internetes jsgok?
    A hlzat jdonsgai
    Esemny oldalak
    Napi – heti - havilapok, aktualits
    Sportjsgok
    Szerzk s szerkesztettsg
    Terjedelem
    Forma
    Stlus
    Kltzs paprrl kpernyre
    Kiadsi kltsgek, terjeszts, r, s hirdets,
    Kzlet s kzvlemny
    Fontos interjk
    Deutsch Tams – Ksn Kovcs Magda vita
    Internet s sajtszabadsg
    Korltozsok Knban
    Korltozsok a Muzulmn orszgokban
    Korltozsok Nyugat Eurpban
    Rasszizmus s terrorizmus
    Szektk
    Porn s ms "felntt dolgok"
    Szexulis aberrci, bntnyek
    Copyright – szerzi jogok a hlzaton
    Vgfelhasznli Licencszerzds a Npszabadsg Orszgos Napilap Hasznlatra
    Internetes lapok cmei
    Mellletek

    Bevezet

    Minden j mdit borlt jslatok veznek. Korban, Gutenberg tallmnyt is rdginek talltk. A szabadsgharc eltt nem lehetett az orszggylsi hreket jsgban terjeszteni. Ma is gyakran hallhatjuk a televzi kros hatsait emlegetni, st taln magunk is hangot adunk ennek. Azt halljuk s hangoztatjuk, hogy a televzi leszoktatja az embereket az olvassrl, s az elektronikus sajt kiszortja a nyomtatottat. Mindekzben vrl vre egyre tbb knyvet nyomtatnak a nyomdk, a most indul Internetes ruhzak legfbb portkja a knyv s a hanglemez. Az jsgstandokon kaphat lapok szma mr mr ttekinthetetlen, a piac vezet jsgaiban pedig egyre tbb az "erd", azaz n az oldalszmuk. Taln a rdi az egyetlen, ami a technikai fejlds ldsos hatsaiban bzva a legkevesebb tmadst kapta. A legtbb szidalmat pedig az Internet kzegn terjed elektronikus mdik kapjk s fogjk kapni. A hlzaton mindenfle formj elektronikus informci terjeszthet. A nmet parlament ezrt elsk kztt hozott olyan trvnyeket a mlt v nyarn, mely a nem hagyomnyos (nem papr alap) dokumentumok jogi kezelsben ad irnymutatst. A csomagot multimdia trvnynek neveztk el. Ez nem valami jtkos szrakoztat jogszablygyjtemny, hanem a legklnbzbb mdin terjed (multi-mdia) informcik kezelsvel, hitelestsvel szerzi jogi krdseivel foglalkozik. Hasonl jogszably meghozatala haznkban a kvetkez trvnyhozsi peridusban esedkes.

    Az Internet tmeges elterjedse a 90-es vek elejre tehet s az un. Web technolgia betrsvel kapcsolhat ssze, mely egyarnt alkalmas szveg, kp, mozgkp s hanganyag megjelentsre, lejtszsra. Ebben a dolgozatban megvizsgljuk, hogyan vlik j tpus hrterjeszt eszkzz a hlzat, mint a sajt legjabb mdiuma. Ez a folyamat mg csupn az elejn tart, ezrt most mg marknsan megfigyelhetk a hlzat nll fejldsi sajtossgai is. Az j multimdilis eszkz nemcsak arra ad lehetsget, hogy minden eddigit fellml technikai szabadsggal lltsunk el hr s informcicsomagot, de szksgtelenn tesz minden olyan stlusbeli elemet, melyet eddig a vlasztott hordoz mdium korltai knyszertettek az jsgrra. A ma technikai kurizuma gyermekeink htkznapjv vlik, ezrt rdemes mindenkinek bekukkantani a kvetkez szzad kommunikcis vilgba.

    Vizsglatunk kzponti trgya, hogy az Internet rendezetlen informci halmazban mely ismrv az, amely egy oldalt az adathalmazbl hlzati jsgg nemest. Klnsen a szerkesztettsg krdst vesszk grcs al.

    A dolgozat clja, hogy a hagyomnyos sajtban dolgozk s egyb humn rtelmisgiek bepillantst nyerjenek az Internetes jsgok s frumok vilgba. Ezrt a szvegbe kerlt az Internet hasznlatval kapcsolatos nhny rvid magyarzat is, mely nem fzdik szervesen a tartalomhoz s tugorhat. Alapossguk felsznes, tmjukat ms knyvek "kimertbben" trgyaljk. Az egytt bngszsre biztat s tovbbi segtsget kvn nyjtani szmos jsg s hrcsoport internetcme is, a teljessg ignye nlkl. A dolgozatnak kszl egy nyomtatott s egy HTML kiadsa, melynek mellklete nhny hivatkozott oldal nyomtatott kpe. Ugyanakkor a szerz gy rezte, hogy bort iszik, vizet prdikl, ha a dolgozat nem tallhat meg az Interneten, ezrt a http://www.bayer.hu/media98.html cmen Internetes HTML dokumentumknt is megtallhat.

    Vizsglati szempontok
    Az Internet a vilg legnagyobb kaotikus informci gyjtemnye. A vizsglati szempontok sszelltst is megneheztette ez a kuszasg, ezrt a kiemelt szempontok nem alkotnak valamilyen didaktikus rendszert, azonban mgis j tkrzik azokat a jellemzket, amiket ezen j mdinl figyelembe kell vennnk. A szempontok nem a trgyals fejezetszer vzt adjk, hanem azokat az ismrveket, melyeket a tovbbi trgyals sorn figyelembe fogunk venni.
     

    • Az oldal aktualitsa: napilapok, hetilapok, havilapok, folyamatosan frissl oldalak, s nagyon gyorsan frissl s lben sugrzott oldalak.
    • A hagyomnyos mdia s a digitlis kapcsolata, originalits: csak Interneten megjelen jsgok, Interneten is teljesen megjelen jsgok, az Interneten csak sszefoglalval megjelen jsgok, az Interneten ms tartalommal megjelen jsgok.
    • A kszts mdja: szerkesztk, szerkeszts mdja, szerzk, olvasi levelek
    • Forma: csupasz szveg, formzott oldal, grafikonok, fotk, animci, hanganyag, videoanyag, interakci
    • Kznsg: olvas kznsg, olvasltszm, olvasltszm hitelests, terjeszts
    • Minsg: hitelessg, megbzhatsg, ignyessg
    • Kltsgek: hirdetsek, finanszrozs
    • Kivitelezs: terjedelem, layout klnbsgek
    • Elnyk: plusz szolgltatsok, archvumok, keress
    • Tematikai besorols szerint: Napi, heti, havilap, msorjsgok, mozimsor, tvmsor, rdimsor, reklmjsgok, termkismertetk, rdik, televzik, nkormnyzati lapok, hirdetsi jsgok, szaklapok, olvasi oldal, tma specifikus oldalak, esemny oldalak
    • Szmtstechnikai jsgok
    • Keres oldalak, katalgusok
    Hlzat az jsgr munkjban

    Ma mr a hlzat a gyors tjkozds legels forrsa. A nyomtatott sajt munkatrsainak lett is beszvi a szmtgp. Amennyiben olyan tmrl kell rnia az jsgrnak, melynek nem kivl ismerje (s az esetek tbbsgben errl van sz), els tja valamelyik hlzati keresgphez kell, hogy vezessen. A hlzaton nem lehet ugyan mindent megtallni, azonban mgis fontos tudni, hogy mi rhet el rajta, mi tallhat meg digitlisan is. A jv szomor tendencija, hogy ami nem rhet el a hlzaton, az nem ltezik. Ha nem lesz magyar irodalom vagy legalbb annak katalgusa a hlzaton, senki sem fog 100 v mlva magyar irodalmat olvasni, hisz pp annyira elrhetetlennek szmt majd, mintha rovsrs lenne, vagy csak grg eredetiben lenne olvashat. A hlzaton teht mindig szt kell nzni s csom mindent tallunk is majd. Ha semmit sem lelnk, annak hrom oka lehet. Az a legvalsznbb, hogy rosszul fogalmaztuk meg a kereskrdst, vagy rossz keres szerveren (kiszolgl szmtgpen) keresnk. (Br ez esetben valsznbb, hogy tmk milliit nti nyakunkba a gp.) Azonban, ha valamirl csakugyan semmi hr nem akad a hlzaton, az vagy azt jelenti, hogy rni sem rdemes rla, vagy pedig azt, hogy az vtized sztorijra akadtunk r. Mindkt esetben vilgos, hogy a keresst kihagyni feleltlensg lenne. (Ilyenkor knnyen rakadhatunk arra is, hogy laptrsunk kt httel ezeltt mit rt ugyanerrl.)

    Ha tallunk valamit az rintett tmrl, akkor tbbnyire jval aprlkosabb s nagyobb mennyisg informciba botlunk, mint amekkora rszletessggel s terjedelemben szksg s lehetsg van egy nyomtatott sajt esetben foglalkozni a hrrel. Azonban mindez kivl httr anyagot nyjt nemcsak a nyomtatott sajt, de a rdis s televzis szakemberek szmra is. Haznkban nem szoks mg, azonban ma mr igencsak ill az rsok vgn egy a tmval kapcsolatos Web cm megemltse.

    Keresgpek

    Az Interneten nincs tartalomjegyzk. Nem ltezik kzpontilag nyilvntartott telefonknyv szer katalgus sem az oldalakrl. Ha brmit keresnk, melyrl nem tudjuk hol is kutakodjunk utna, els utunk egy keresgphez vezet. Ezek az Internetre kttt szmtgpen fut programok folyamatosan kutakodnak a hlzaton, s mindent amit tallnak, jl rendszerezve (indexelve) eltroljk adatbzisukban. Ezeknek a keresknek a cmeit sokat hirdetik, s meglehetsen kzismertek. A npszer Internet bngsz programok kedvencek menpontjban (favorites) vagy knyvjelzi kztt (bookmarks) szmos keres (search) internetcmet tallunk. A legnpszerbbek az Altavista a http://www.altavista.digital.com/ s a Heurka a http://www.heureka.hu/ cmen. Ezeken az oldalakon egy beviteli mezt ltunk ahov a keresend szavakat begpelhetjk. A szkzzel elvlasztott szavak kztt tbbnyire "vagy" kapcsolatot ttelez fl a keres. "s" kapcsolatot a szavak kz rt "s" vagy "and" szval lehet elrni. Ennl sszetettebb keres krdsek megfogalmazsra is md van, mely mikntjrl az oldalakon elhelyezett sgk rszletesebb magyarzatot adnak. A keresgp valamilyen mdon kivlogatja azokat az oldalakat, melyek tartalmazzk a keresett kulcsszavakat s megjelenti az els hszat kzlk. A tallatok kztt hszasval lehet lapozni. Ha a tallatok szma tbbszzezer, akkor szkteni kell a keressi fogalmat, ha semmit sem talltunk akkor tgtani. Nem szabad a keresgpektl gyors sikert remlni, azonban tbbnyire eredmnyre vezet a kitart kutakods.

    Technikai httr

    Az Internet npszersge akkor ntt meg robbansszeren, amikor a Web technika megjelensvel a felhasznlkat mentesltek a gpi utastsok begpelstl s hasznlattl. Nhny rdekessget mgis rdemes megjegyezni minderrl, mert az Internet hasznlat mg j ideig nem lesz oly egyszer, mint a televzi nzs.

    Hr s informci

    Gyakran jtszanak el a hr s az informci azon ellentmondsn, hogy befogadjban nem valamilyen bizonytalansgot szntet meg, ha nem pp ellenkezleg, a vratlan, vrakozsainkkal ellenttes hr felkavar s sszezavarja a mr mr kialakultnak tn kpet. Szintgy el lehet jtszani az egymsnak ellentmond informcik rtelmezsvel. Mindezek csupn emberi kontextusban flmerl problmk, s az emberben kivltott rzelmi attitdk nlkl rtelmezhetetlenek. Az informci mivoltnak megragadsnl pp gy csdt mondanak a legjobb elmletek is, mint ahogy az idt sem tudjuk meghatrozni. Ezrt alapfogalomnak tekintjk s megllaptjuk, hogy rmnkre rendelkezik az alapfogalmak legfbb tulajdonsgval; miszerint meghatrozni nem tudjuk, de mrni kivlan mrhet. Az informci mennyisg mrsre Shannon dolgozott ki megfelel mdszereket. A mennyisg alapegysgnek a ktllapot bitet jelltk ki. (A bitek llapotait gyakran az 1-0 prossal jellik, azonban ppgy jellhet lenne i-n, t-f, a-z, vagy brmilyen ms szimblummal. A szmtgpekben hasznlatos bit formailag hasonlatos a Shannon fle bithez, azonban nem szabad teljesen prhuzamot vonni a kett kz, mert bizonyos rtelmezsi klnbsg addik a kett kztt. A szmtgpben bitekkel, alacsony s magas feszltsggel brzolt szm csupn szimbolizlsa a vals szmoknak. A biteket nyolcasval un. bjtokba csoportostjk. Egy bjt alkalmas pl. egy bet trolsra. (Egy A4-es oldal kb. 2 kilobjton trolhat, azonban a szvegszerkesztk a formzsi informcikkal bvtik a szveget, ezrt ez lnyegesen tbb is lehet.) A szmtgp a kzhiedelemmel ellenttben nem szmokkal, hanem szimblumokkal dolgozik. Legfontosabb gp mveletek adatokat mozgatnak a memria egyik helyrl a msikra s sszehasonltsokat vgeznek. Kzismert nevt azokrl szmtsi feladatokrl kapta, melyre elsknt alkalmaztk. (Karikatra: http://mta.bkkl.hu/sgt/keptar/computer.gif )

    Mi az Internet?

    Az Internet vgs soron nem ms mint egy szablygyjtemny, mellyel az egyes helyi hlzatok kommuniklnak egymssal. Ez egy olyan zenetkld protokoll, ami az egyik hlzatrl a msikra tovbbtja az zeneteket.

    Az Internetet eredetileg katonai kommunikcira fejlesztettk a 60-as vekben. A fejleszts lnyege az volt, hogy a hlszeren sszekbelezett katonai bzisok kztt utaz zenetek automatikusan vlasszanak maguknak tvonalat a clllomsra. Ha valamelyik bzist pl. atomrobbans ri, akkor sem ll le az egsz rendszer, mivel az zenetek kerl tvonalakat keresnek maguknak a tbbi bzishely fel. Ez a hlzat nem volt nyilvnos, ezrt vdelmi krdsekkel sem kellett foglalkozni.

    A 70-es vekben az egyetemek kztti kommunikcira kezdtk hasznlni az Internetet. Ekkor sem merltek fl komoly biztonsgi ignyek, hiszen a kollegk nem jelentettek komoly betrsi veszlyt s igazn rtkes vagy titkos informcit sem troltak. Mr a 70-es vek vgn, a 80-as vek elejn gyrtott nhny szz dollros mikroszmtgpek is alkalmasak lettek volna Internetezsre, mgis csupn a 90-es vek elejn vlt a hlzat a htkznapok kommunikcis eszkzv. A 90-es vekben merlt fl elszr az zleti alkalmazsok ignye is. Az addig szigoran nonprofit hlzatra 1994-1997 kztt trtek be a hirdetsek.

    Az asztali szmtgpek tbbnyire valamelyik Internet szolgltatn keresztl csatlakoznak a hlzathoz (pl. Datanet, Euroweb, MatvNet, stb). Az Internet szolgltatval pedig a helyi telefontrsasg vonaln kommuniklnak. Ez gtat szab a hlzati kapcsolat sebessgnek is. Mg az un. helyi hlzatok (pl. az egyetlen pletben lev hlzat) kommunikcis sebessge 10-100 megabit/sec-ig terjed, az Internetes tvitel sebessge jellemzen 9,6-128 kilobit/sec kztt van, azaz ezerszer lassabb. Az egyes helyi hlzatok vagy otthoni gpek teht elszr egy Internet szolgltathoz kapcsoldnak, akinek gpei ms vrosokban vagy orszgokban lev gpekkel vagy ottani szolgltatkkal llnak sszekttetsben. A szolgltatk kb. 0,5-2 megabit/sec sebessg vonalakat brelnek a telefontrsasgoktl, vagy ha azt tl drgnak talljk, mikrohullm, esetleg mholdas kapcsolatot hoznak ltre. Ez a lasssg a kegtbbet brlt gyengje a jelenlegi Internetnek, amirl fknt a telefontrsasgok lass s rossz minsg vonalai tehetnek. A lasssgon gnyoldk a World Wide Web (www – vilgmret hlzat) elnevezst elkezdtk Wold Wide Wait-nek (vilgmret vrakozsknt) csfolni. (A Web technolgia mra annyira uralkod lett a hlzaton, hogy annak szinonimjaknt is hasznlhatjuk.)

    Az elmlt idszakban a telefontrsasgok hlzatai valban lassabban fejldtek, mint a szmtstechnika. A jelenlegi szemlyi szmtgpek kzel 1000-szer gyorsabbak mint az 1984-es Commodore 64 volt, a telefonvonalak minsge s kommunikcis kapacitsa pedig alig nvekedett a msodik vilghbor ta. Azonban ha azt a dinamikus fejldst tekintjk, ahogy haznkban kt klnbz mobiltelefon-szolgltat is kiptette hlzatt mindssze hrom v alatt, s a hlzati eszkzk kutatinak elrejelzst figyelembe vesszk, akkor biztosra vehetjk, hogy amennyiben valban komoly zletet jelent ltestsk hasonlan dinamikus fejlds vrhat a hlzat tviteli sebessge, azaz a svszlessg tern is.

    A komoly hlzati alkalmazsok gtja a biztonsg hinya is, mely az elmlt 30-vben nem javult jelentsen, s csupn egy teljesen j protokoll bevezetsvel vlik lehetv. Mindezen hinyossgok kijavtsa rdekben az amerikai egyetemek kztt j hlzatot ptenek ki, Internet II nven. Mihelyst ez a projekt megsznteti a fenti hinyossgokat, valsznleg a civilszfra is megkezdi hasznlatt. Az j egyetemi hlzat 2000-ben kezd zemelni. (Karikatra: http://mta.bkkl.hu/sgt/keptar/inethway.jpg)

    Ms hlzatok

    Az Internet mellett ltrejtt tbb olyan magnhlzat is, amin a nagyobb vilgcgek bels kommunikcijukat bonyoltjk, vagy az Internet konkurencijaknt szletett. A Compuserve vagy az American Online zleti cllal jtt ltre, hogy az Internet kezdeti knyelmetlensgt, biztonsgi hinyait kikszblve szolgltasson informcikat s levelezst. Az Internet robbansszer fejldse "lelpte" ezeket a szolgltatkat, akik ekkor sszektttk hlzatukat az Internettel. Az felhasznlik szabadon kijrhatnak az Internetre, de biztonsgi s zleti okokbl, az Internetrl nincs szabad bejrs ezekre a hlzatokra.

    Kzlstechnikk a hln

    A hlzati kommunikcinak egyetlen kvetelmnye van csupn, hogy a kld s az olvas ugyanazt a formtumot hasznlja. A technika fejldsvel egyre knyelmesebbek lettek s gazdagabb lehetsget nyjtanak ezek mdszerek. Br mind kisebb arnyban de a rgi technikk is hasznlatosak a hlzaton.

    Levelez lista

    Trtneti sorrendben az egyttdolgoz kutatk levelez listja az els, az un. mail-list. Ez egyetlen E-mail cmbl ll csupn. A listra "fl lehet iratkozni", az az elkldhetjk a cmnket a megadott postaldba. Ott vagy automatikusan flkerl, vagy a ldt felgyel "modertor" flveszi cmnket a levelezsi listba. Ettl kezdve mindenki, aki oda fliratkozott, megkapja az ide kldtt leveleket. Ez a mdszer annyira egyszer, hogy mig alkalmazzk. A szerz 1996 teln egy 10 – 12 fs alkalmi projekten dolgozott az emltett mdszerrel. A projekt tagjai br kztk tbben is a szakma ismert szerepli s szerzk voltak, csupn egyms nevt (s E-mail cmt) ismertk, szemlyesen nem tallkoztak. Pontosabban az rsok tkrben ismertk meg egymst, amit mr csak azrt sem szabad lebecslni, mert az Internetre kldtt levelek a szoksjog okn tbb emcit s szubjektv megnyilvnulst tartalmazhatnak, mint egy nyomtatott publikci. (A projekt vgn a megbz meghvta a rsztvevket egy sszejvetelre, ahol vgre szemlyesen is megismerkedhettek.)

    News

    Nyelvtrtneti rdekessg, hogy a nyomtatott jsg magyar elnevezse az angol news tkrfordtsa s nem a nmet Zeitung-. Az Internetes news magyar megfelelje viszont a "nyz". A nyz technolgia mr kzpontilag trolja a bekldtt cikkeket. gy ha valaki joncknt belenz valamelyik nyzba, akkor akr vekre visszamenleg is olvashatja a korbbi rsokat, ami a levelezsi lista esetn nem megoldott. Ugyanakkor ha a tbb ezer hrrovat cikkei elkezdennek znleni postaldnkba, az pillanatok alatt tele lenne szemttel s megtelne. A klnfle rovatok szma jelenleg tbb mint tizenhatezer. A szmtstechnika vagy a szociolgia legklnbzbb gaitl a szexig s a vallsokig mindennek van hrcsoportja. A szerzk szintn alkalmilag verbuvldnak, szerkesztettsg nincs, legfeljebb moderls. A moderls azt jelenti, hogy valaki, aki a hrcsoportrt felel, naponta vgignzi az sszes cikket, s tteszi a publikus terletre a leveleket. Ha olyan rst tall, amely mr tszzadjra teszi fl azt a krdst, amit mr a mlthten, vagy az azeltti hten is megvlaszoltak, vagy rasszista esetleg ms szerinte nem a hrcsoportba val levelet tall, akkor azt kidobja. Az e fajta cenzrzs csak valban indokolt esetekben trtnik meg, egybknt rbzzk az olvaskra hogy vrmrskletk szerint adjanak tancsokat a renitensnek. A modertor egyetlen bett sem mdosthat az rson, vagy teljes egszben kidobja, vagy teljes egszben megjelenteti. Szerkeszt funkcija nincs, lehetsgei a hagyomnyos cenzornl is szkebbek.

    Az egyes hrcsoportokat folyamatosan krbemsoljk az egsz vilgon, a helyi news serverekre, ugyanis a 70-es vekben nem lehetett mg idegen szmtgpek tartalmt olvasgatni engedly s jelsz nlkl. Ezt elszr a gopher, majd a Web technolgia oldotta meg. A news jelentsge cskken, ma mr a Web technolgia vlik egyeduralkodv. (http://caesar.elte.hu/~nyuz )

    A HIX tpus frumok

    A HIX a Hollsi Information eXchange rvidtse, a vilghl "magyar szeglete". Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy tehetsges magyar csillagszfi. Ht egyszer ez a csillagsz gyerk elindult Amerikba szerencst prblni. Ott is volt sztndjon mr j egy hete, mikor rjtt, hogy a legkzelebbi magyar j esetben ha 150 tengeri mrfldre van tle. Ezrt aztn csinlt egy levelez listt, ahov rhattak egymsnak a magyarok. A lista tovbbfejldtt s vgl egy news-ra kezdett hasonltani, br nem egszen. (A pontos definci szerint egy "digest funkcival elltott mail list".) A mesnek vge, mert az let a legizgalmasabb mesket is fellmlja. znlttek az rsok a vilg minden tjrl, s mondjk, mrpedig akkor az gy igaz hogy, egy shanghaji magyar frfi hangos srsra fakadt, amikor hossz vek tvollte utn rakadt az lettl duzzad frumra, ahol vgre igazi magyar beszdet "hallott". Az emberek elolvastk mit rtak a tbbiek, s vlaszlevelet kldtek, ami bekerlt a lista legaljra. Azt elolvastk a vilg minden tjn s msnap ismt tbb tucat 4-20 soros vlasz rkezett. A Hix (jelenleg www.hix.com) annyira sikeres lett, hogy tematikus csoportokra kellett bontani. A tmacsoportok szma mra 20 fl emelkedett. Becslsek szerint a vilg 50 orszgbl mintegy 20 ezer lland olvasja van a HIX-nek. Tovbbi rdekessge, hogy a HIX a rendszervlt ifjsgnak is frumot adott a vlts veiben. A 80-as vek vgre a hazai egyetemeken is hozz lehetett frni a hlzathoz s a HIX hasbjain tkztettk egymssal bomlaszt, pontosabban fogalmazva felvilgosodott pluralista nzeteiket a ma politikusai kzl tbben is. Az alapt Hollsi Jzsef ma is lelkes HIX olvas. Tapasztalata szerint a kznsg dinamikusan cserldik. Krlbell msfl - kt v alatt unnak r a legtbben a rendszeres HIX olvass – rsra s attl kezdve csak alkalmi ltogatk lesznek. Az "jsg" oldalai nem szerkesztettek, s tbbsgk nem moderlt. Brki brmit rhat bele a jzan sz hatrain bell. A HIX olvashat Gopher, s Web technikval is (lsd ksbb), de meg is lehet rendelni. Ha Internetes lap megrendelsrl van sz, akkor az a lap ingyenes "jratst" jelenti, azaz minden nap megkapjuk egy levlben az elz nap berkezett leveleket. Ez ltszlag technikai visszalps, azonban ketts elnye van. Az els, hogy mihelyt letltttk a levelet a gpnk postaldjba, elbonthat a telefonvonal, mgis nyugodtan olvashatjuk az rsokat. Msrszt, ha hirdetsi szveget is tartalmaz a levl, akkor a digitlis jsg kiadja biztos olvasi ltszmmal bszklkedhet a hirdetnek. (A HIX reklmmentes frum.) Htrnya, hogy a jobb napokon, egyetlen frum levelei is majd 100 kilobjtot nyomnak, s ha nhny napig nem olvassuk postaldnkat, akkor az knnyen megtelhet, a ksbb jv levelek pedig a szemtbe kerlnek.

    Gopher

    A karakteres, azonban mgiscsak menszer informci tallzs els eszkze volt. Azrt mlt emltsre, mert a magyar egyetemi Internetezs indulsakor igen elterjedt eszkz volt, mostanra azonban teljesen kiszortotta a Web technolgia. A Gopher hasznlata lnyegesen egyszerbb mint pl. a korabeli news olvask, s az ott megjelent informci rendszerezett, szerkesztett volt. Msrszt idegen gpek adatbzisai is olvashatk voltak jelsz krs nlkl. Mindez jelents lkst adott a knyvtri katalgusok hlzatra vitelnek. A mai Web bngszk a Gopher oldalakat is kpesek olvasni. (A cmek eltt http:// jelli a Web HyperText Transfer Protocoljt, gopher:// a gopher protokollt. Hasznlatos mg az ftp:// File Transfer Protocol is. )

    A World Wide Web

    A magyarul vilghlnak, www-nek (ejtsd: vvv), vagy webnek nevezett technolgit egy svjci intzetben a CERN magfizikai kutatkzpontban fejlesztettk ki. A grafikus fellet mellett az un. hipertext hivatkozsi rendszer az jtsa. A hipertext nem ms, mint a lexikon hivatkozs jra feltallsa s automatizlsa. Egy mondatrsszel kapcsolatban hivatkozsi szt adhatunk meg, amit azonban nem kell a lexikon egy msik vgn fllapoznunk, hanem csak rkattintunk, s mris megjelenik a hivatkozott oldal. A hivatkozott oldal a vilg brmelyik szmtgpnek brmelyik Web oldala lehet. Ha a cmben szmtgp neve nem vltozik, csak a per jel utni megnevezs, akkor ugyanannak a gpnek egy msik oldalt nzzk. (pl. http://www.mek.iif.hu/porta/szint/muszaki/szamtech/wan/hatasok/hirhalo/ a gp neve, a /media98 az oldal neve, amit /cv98-ra is cserlhetnk.) A Web technolgia alkalmas szveg, kp animci hanganyag s mozgkp megjelentsre. Mindenre kpes, amit a sajt eddig technikailag valaha is tudott s mindezt egyszerre, a kpessgek kzl a legmegfelelbbet vlasztva.

    Hrgynksgek a hln.

    A modern hrgynksgek mindegyike megtallhat a vilghln. (Pl. Asia Business News, Associated Press, Austria Presse Agentur, Agence France-Presse, Agenzia Nazionale Stampa Associata, Athens News Agency, Canadian Press and Broadcast News, Central News Agency, CNBC, CNN, Allgemeiner Deutscher Nachrichtendienst Gmbh, Dow Jones & Company Inc. Lithuanian News Agency, Estonian News Agency, Finnish Newspaper Publishers Association, Global Internet News Agency, Magyar Elektronikus Tzsde Internet Hrgynksg, Newspaper Association of America Polish Press Agency, Reuters,) http://www.mti.hu/mti_demo/hirugy.htm

    Tbbsgk az Internet mellett valamilyen magnhlzaton is jelen van s az Interneten is ketts oldalt tart fnn, egyet a fizets gyfeleknek egyet pedig publikus clokra. A hrgynksgek elssorban szveges hreket kzlnek, illetve fotarchvumot tartanak fnn. Tekintettel arra, hogy egy j minsg, jsgban megjelentethet fekete-fehr fot mrete 1 megabjt, egy sznes kp 3-4 megabjt, s ezek letltsi ideje kb. 6-8 illetve 16-20 perc krl van, a legtbb jsg inkbb a helysznen vlogat fott magnak, ha hrgynksgi kpet akar megjelentetni. A hlzatra pedig 50-200 kilobjt terjedelm monitoron val megjelentsre alkalmas kpek kerlnek fl. (Egy monitor kb. 20-30 kpkockt jelent meg centimterenknt, mg nyomtatsban 150-350 is elrhet.)

    A gyakorlat az, hogy a "lejrt" hreket lehet ingyenesen megtekinteni. Mivel fizets gyflnek tbbnyire csak az jsgok s ms szerkesztsgek szmtanak, ez tbbnyire azt jelenti, hogy lapzrtk utn publikuss lehet tenni a hrgynksgi jelentseket. Van, ahol a gazdasgi hrekrt kell fizetni, van ahol a cikk ingyenesen olvashat, azonban a hozz tartoz tblzatokrt s grafikonokrt fizetni kell.

    A hrgynksgek hrei nyers hrek. Nem tartalmaznak mst, minthogy mi trtnt, mikor, hol, hogyan, kivel. Tbbnyire nem tartalmazzk, hogy mirt trtnt s azt, hogy ennek mi a kvetkezmnye. Ha 500 v mlva valaki rtall egy hrgynksgi hrre, nem biztos, hogy vilgoss vlik szmra, mirt is szmtott az hrnek. Egy magtl rtetdnek tekintend kontextus veszi krl a hreket. Az igazi, csak informcit tartalmaz hr csupn nyersanyag az jsgr szmra. Azt stlussal, lettel s megfelel krnyezettel kell megtlteni ahhoz, hogy a lap struktrjba illeszked lvezetes olvasmny legyen.

    A hrgynksgek munkjhoz nagyon jl illeszkedik ez a digitlis eszkz s munkjukban lnyegi vltozst nem hozott. Az egyetlen rdemi jts voltakpp az, hogy a szlesebb kznsg is megtekintheti az "rintetlen" hrgynksgi hreket. Az rdekld egy rezheten pontatlanul megfogalmazott, vagy sugalmazsokkal teli cikk esetn nem csak egy msik jsg hreivel, vetheti azt ssze, de a hrgynksgi anyagoknak is utna nzhet. Ha egy szmra lnyegesnek tn hr hinyzik kedvelt jsgjbl, utna jrhat, hogy a hrgynksghez jutott-e el informci rla, vagy ellenrizheti, hogy a forrsanyagban is megtallhat volt-e valamilyen inkriminlt hiba vagy tveds.

    Mirt szletnek internetes jsgok?
    Mirt jelenik meg a hagyomnyos hrkzl mdik hlzati kiadsa is? Amennyiben egy nyomtatsban is megjelen laprl van sz, a kvetkez rvek merlnek fl:
     

    • J reklm a lapnak
    • Folyamatos felkszlst biztost az j terjesztsi formra, hiszen idvel megolddik az elfizets krdse a hlzaton
    • Hirdetsi felletet szl, mely brbe adhat. Egy igazn sikeres, sokat olvasott internetes sajt termk nyeresges is lehet
    • A non-profit szervezeteket vonzhatja, hogy viszonylag olcs nagy publicitst teremt kzlsi md
    • Mindkt szfrt vonzhatja a hlzat j tulajdonsga, hogy a nyomtatott (pontosabban betbe szedett) informci a rdit s a televzit megkzelt aktualitst rhet el anlkl, hogy szenvedne a rdi s a televzi adsok megismtelhetetlensgvel azaz jraolvashat.

    Az Internet elterjedsvel szigoran tekintve megsznt minden publiklsi akadly. Egy fiatal nmagt tehetsgesnek tart klt, zeneszerz vagy fotmvsz, nem mondhatja tbb azt, hogy nem tudja megjelentetni mveit, hiszen jelentktelen sszegrt flteheti az Internetre. A m hirdetse, a mvszetek finanszrozsa ezzel persze kornt sincs megoldva, s krds marad az is, hogy hnyan fogjk megnzni, meghallgatni, vagy elolvasni mindezt. Fkpp krds marad, hogy kinek fog tetszeni annyira, hogy akr pnzt is adjon rte.

    A hlzat jdonsgai

    Egy sajttermk a digitlis megjelenst hasznlhatja csupn kznsges kzvett kzegnek is, oly mdon, hogy klnleges adottsgait nem hasznlja ki. Pldul mind a hlzaton, mind egy vfolyam – CD-n megjelenthet egy napilap oldalanknti fotja. Ez esetben az elksztsi md hagyomnyos s a felhasznlsi lehetsgek sem lnyegesen jak. Egy ilyen jsgban mg keresni sem lehet. Mindez nem csupn egy erltetett iskolaplda, hiszen a nmet Chip magazin felbuzdulva a szmtgpes Computer Zeitschrift (CZ) hetilap CD kiadsnak sikern, minden vben elkszti 12 szmnak CD kiadst. Azonban keresni csupn egyetlen szmon bell lehet. Ezzel elvesztettk a Computer Zeitschrift azon elnyt (mely elnnyel pl. a Npszabadsg CD sajtadatbzis kiadsa is br), hogy egy keresszra kivlogathat az v sorn megjelent cikkek kzl mindaz, amelyekben megtallhat az emltett sz, vagy kifejezs.

    Igazi Internetes sajttermknek azt tekintjk teht, amennyiben a kvetkez szempontok legalbb egyike – msika tern tbbet, vagy mst nyjt az hlzati kiads, mint a hagyomnyos forma. Ezek: aktualits - periodika, szerkesztettsg, szerzk, interaktivits, forma, hirdets, terjeszts, clcsoport, kereshetsg, idbeni elrhetsg.

    Esemny oldalak

    A hagyomnyos informciforrsoknl sokkal specializldottabb a legtbb hlzati hrforrs. Gyakoriak a konkrt esemnyekhez fzd hroldalak. A legtbb konferencia, neves sportesemny vagy killts nll Internet-oldallal br, mely kizrlag a szban forg esemny hreivel foglalkozik, azokkal azonban a lehet legnagyobb rszletessggel. Az Internet sajtossga ez az erteljes tematikai koncentrci. jsgnak tekintsk-e, pl. az idei v BNV hreit taglal oldalt? A legtbben csupn kiadvnynak neveznk, br az informatikai vsrok ideje alatt tbb szmtstechnikai jsg is klnszmot jelentet meg, s az sem lehetetlen, hogy a vsr rendezi minden nap kiadnak egy "Vsri hrek" cm lapot, ami nemcsak eligaztja a ltogatkat de hirdetsi felletknt is szolgl. Szintgy nem nevezzk jsgnak a vlasztsok kimenetelrl tjkoztat Internetoldalt, azonban vitn fell llnak a napilapok vlasztsi klnszmai. Nem tekinthet jsgnak a szerkesztetlen, vlemnynlkli adathalmaz. Az igazi jsg szerkesztett s (jsg) ri vlemnyt tartalmaz. Ha a kt felttel kzl legalbb ez egyiket teljesti egy oldal, mr nem merjk kizrni a hlzati jsgok, hrcsoportok krbl. Ezek alapjn figyelembe vesszk pl. a szerkesztetlen beszlgetsek frumul szolgl tematikus levelez listkat is. Ha egy oldal nlklzi a magyarzatokat s a vlemnyeket, csupn akkor vonjuk vizsglatunk ltkrbe, ha tartalma nem egyetlen tmra fkuszldik, vagy ha mgis szigoran egyetlen tma krl csoportosul, akkor az id skjban kveti az esemnyeket. A hrgynksgi jelentsek a tematikai, s az idbeli dimenziban egyarnt kiterjednek, teht tbbek egy kznsges adatbzisnl. (http://www.valasztas.hu/v98din/l50.htm )

    A jvben vrhat a szemlyre szabott hrgyjts technikja is. Ezek olyan hlzati keresprogramok lesznek, melyek az ltalunk megadott tmkra vadsznak. (Pl. keress TVK-val s Chicago Bulls-al kapcsolatos hreket.) Az gy elll hrcsokor ily mdon olyan oldalakrl is tartalmazhat hreket, melyeket egybknt sivr adatbzis oldalaknak titullnnk.

    Az igazi jsgoknak azonban a hlzaton is sajtjuk, hogy esetleg specilis irnyvtelk ellenre is tgabb krbl mertenek a tmk kzl s a szerkeszti rendez elv vlogatja ki a lnyegtelenbl a fontosat.

    Aktualits

    A nyomtatott sajttermkek a periodikt hordozzk nevkben. Aktualitsuk gyakran a szerkesztsg titka. E tren tbbnyire a technikai lehetsgek korltairl van sz. Egy napilap aktualitsa se nem lland, se nem egyenletes. ltalban j, ha nhny oldal "j-sg" akad egy lapban. A tbbi cikk n. "elre", teht korbban megrt, a kzvlemnyt folyamatosan rdekl tmkrl szl rs. Mindegyik ms–ms ideig "ll el". Nhny rs pr napot br ki, van amelyik akr kt hetet is. Az ennl rgebbi cikkek legalbb egy feljtst rdemelnek. Nem indokolt lenzni, vagy lebecslni ezeket a "tarts" rsokat. Sokak szerint, ha egy rs egy nap mlva, vagy akr a jv hten nem aktulis vagy teljesen rdektelenn vlik, akkor nem is rdemes rni rla, vagy legfeljebb csupn egy bulvr lapban. A folyamatokrl szl cikkeket termszetesen egy jabb esemny apropjn szoks megrni. Az jsg dnt rsze, kb. 40-80 szzalka legalbb egy, de akr tbb nappal is a szerkesztsgi zrs eltt vgs helyre trdelve kerl. A hirdetsek tbbsgt is ekkor zrjk le.

    A reggel megjelen lapokat tbbnyire jszaka nyomtatjk, teht jfl krl van utoljra lehetsg nagyon indokolt esetben rst kivenni vagy betenni. A szerkesztsgi zrs egy napilap esetben ks dlutn, kora este lehet. Kivteles esetekben (pl. jelents sportmrkzs) a szerkesztsg egyetlen cikkre a szokottnl tovbb is vrhat. Mivel a nyomda sosem vr, ennek ideje is vges. Az rsok az olvasszerkeszt, a korrektor, s a trdelk kezn is keresztlmennek ezrt az utols informci idpontja, amirl a reggeli lapokban rteslhetnek az olvask, mg korbbra toldik. Termszetesen az jsgba kerl cikkeket s tmkat elre meg kell tervezni, hiszen minden nap ugyanannyi rssal tltik fl a lapot. Ezrt egy ks dlutni hr is tbbnyire csak akkor kaphat mnuszos terjedelemnl tbbet, ha elre lehet szmtani bekvetkeztre. Az esemny s napilapbeli megjelense kz keldhet mg valamilyen kzvett forrs feldolgozsi ideje is, mint pl. egy hrgynksg.

    Az Internetes kiadsok periodikja lehet hagyomnyosan kttt, vagy folyamatos. Kttt periodikval, Internetes kifejezssel lve frisstssel rendelkezik a Npszabadsg, a Npszava, s a legtbb napilap oldala, mg folyamatos aktualizlssal br az Internetto vagy a legtbb sportmagazin, mint pl. a DailyF1 angol nyelv Internetes Forma 1 jsg. (http://www.internetto.hu/ )

    A szveges jsgok Internetes kiadsainak aktualitsa, azaz az esemny s a hrads kztti idszak nhny percre rvidlhet. (A rdi s televziadsok Internetes kzvettst kln trgyaljuk.) A tudst tbbnyire rdin, televzin vagy telefonon rtesl az esemnyrl, majd a cikk megfogalmazsa, korrektrja utn mris megjelenhet a hln. Ha a tudst rditelefonhoz illesztett laptoppal (hordozhat szmtgppel) dolgozik, akkor szemlyesen is tudsthat. Egy digitlis fnykpezgp kpeit is fl lehet kldeni 10 percen bell a hlzatra. Mindez nem csupn elvi lehetsg. Tbb hlzati sportjsg is l ezzel a lehetsggel, mint pl. az NBA (http://www.nba.com/) kosrlabdacsapataival foglalkoz lapok ppgy mint a mr emltett DailyF1 (http://www.dailyf1.com/ ).

    Sportjsgok

    A Daily F1 hrek rovatban a nagyjbl kthetente rendezett Forma 1 futamokat vez hrek nagyjbl napi frissessggel jelennek meg. Azonban a pntektl vasrnapig tart futam ideje alatt 30-60 perccel az esemny utn mr sszefoglalt, interjkat lehet olvasni, a pontos eredmnyek ksretben. Az oldalon a fotk csak 1 – 2 nappal a futam utn jelennek meg, tbbnyire jsgokbl kimsolva. A futamrl rajzolt karikatrk ennl is tovbb vratnak magukra. A hagyomnyos jsgtervezs "elre" mdszere itt is megtallhat. Az sszes jvbeli futam kln oldalt kapott, ahol a plya lersa, s a mlt vi eredmnyek fllelhetk a plya vonalt bemutat grafika trsasgban.

    Szerzk s szerkesztettsg

    Az Interneten szletett els sajttermkszer lapok vagy kutatsi hradknt (research papers) indultak, vagy civil, nonprofit trsasgok trsasgi hradjaknt. A lap mindkt esetben alkalmi amatr szerzgrda termke.

    Sajttermknek tekinthetjk-e egyltaln a szerkesztetlen, amatr szerzk szvegbe rgztett csevegseit? Ezen rsok sznvonala vltoz, az rdemi elemz hozzszlstl a hzngsig terjed, azonban mindig valamilyen cltma kr fondik. Jellege leginkbb a hagyomnyos jsgok "az olvas rja" oldalnak felel meg. Az egsz frum egyetlen hatalmas "olvasi oldal", mely nyilvnos vitk folytatsra a gyorsabb vlaszidk miatt sokkal alkalmasabb, mint mondjuk egy irodalmi hetilap, ahol a vitk gyakran hnapokig elhzdnak s a riposztok kztt akr kt ht is eltelhet. Tovbbi elnye, hogy a rendszertelen olvas is megtekintheti a vita elzmnyt. A frumok teht tbb olyan jellemzvel is brnak, ami megtallhat a nyomtatott sajtban is, ezrt alighanem nehzsget jelentene, ha a megjelen rsok sznvonaltl s minsgtl fggen egy rszket elismernnk sajt-szer termknek, ms rszket pedig nem. Azonban tekintettel arra, hogy az Interneten megjelen tartalom hrhedt mdon sok megbzhatatlan informcit, felesleges hablatyolst, un. informcis szemetet tartalmaz, az jsg "szer" s az egyrtelmen jsgnak minsthet oldalak kztti vzvlasztt a szerkesztettsgben, mghozz a minl szigorbb szerkesztettsgben ltom. Az Internet szabadsgt megszokottaknak ugyan istenkromlssal r fl az a gondolat, hogy egy oldal tartalmt valaki szablyozza, vagy a cikkeken akr egy bett is mdostson. Pedig pontosan ez az a folyamat, mely sorn a legutols iskolajsg is rendezettebb, ttekinthetbb, s olvashatbb lesz brmely szakmai frumnl. Akr a filmet a rendez, gy a lapokat is a fszerkeszt csinlja, az sszes tbbi rsztvev csupn egyetlen, br nlklzhetetlen fogaskerk a folyamatban. Ugyanazon berkezett nyersanyagbl egy fszerkeszti koncepci vltssal gykeresen ms jsg kszthet, mely az olvask egszen ms krt vonzza.

    Ezek a frumok amgy akr lepiplhatjk jsg trsaikat aktualitsban is, aktualitsuk azonban felelsk nlkl csupn esetleges. Periodikjuk folyamatos, terjedelmk vletlenszer s korltlan, tbbnyire formzatlan folyszveget tartalmaznak, ltalban hirdets mentesek, s a kzponti olvass mellett jrathatk is. Clcsoportjuk ltalban viszonylag szk tma kr csoportosul, keresni tbbnyire csak egy adott nap rsai kztt lehet. Az Interneten megszokott kzvetlen stlust hasznljk, originalitsuk fellmlhatatlan, nyomtatott kiadsuk nincs.

    Terjedelem

    A nyomtatott sajttermkek terjedelme mindkt irnyban kttt. A szerkesztsg nem engedheti meg magnak, hogy akr csak egy oldallal kevesebb rdekes s fontos hrt talljon a vilgban, pontosabban, hogy a fontosnak vagy rdekesnek tallt hreket akr csak egy kicsivel is hosszabban vagy rvidebben rja meg, mint amekkora a lapba fr. Ez precz szerkeszti tervezst, j trdelket s tehetsges jsgrkat ignyel. Meglep mdon az alkoti folyamatot nem htrltatjk a ktttsgek, hanem megtermkenytleg hatnak r. Az igazi alkoti szabadsg s a fantzia szrnyalsa akkor kezddik, amikor mr a tma, a stlus, a hangvtel, a terjedelem, a ksrkp, esetleg a kpalrs s a cm is adott. Ekkor mr vgkp azt rhat a szerz, amit csak akar. Ha vletlenl mindez nem lenne adott, akkor a szerzk tbbsge elszr magban eldnti ezeket, s csak utna fog az rshoz.

    A hlzaton a terjedelem korltlan, pontosabban igen tg keretek kztt mozog. A szerkesztsgnek mdja van rvidebb jsgot is kszteni, ha energijukat a kvetkez szmra akarjk fordtani, vagy ha kznsges szcsplsnek tartannak minden, a tmra a tovbbiakban vesztegetett szt. A terjedelem als korltja a laptol ikon melletti "This site is under construction" (Az oldal kszts alatt ll) felirat. Br ez esetben inkbb arrl beszlhetnk, hogy a lap aznap nem jelent meg. A fels hatr az olvask olvasni brsnak a hatra, avagy a letltsnl mg normlisnak tartott mret, ami kb. 100-2000 kilobjtig terjed. A fels hatrt jelent nhny ezer kilobjt folyszvegben kb. 1000 oldalt tesz ki, ezrt valsznleg csak fotkkal egytt lehet ennyire terjedelmes egy jsg.

    A klnbz olvasrtegek olvassi hajlandsgt szociolgiai tanulmnyok taglaljk, de ltalnosan elmondhatjuk, hogy az Internet knlta korltlan terjedelem leginkbb annak szolglatba llthat, hogy minden specilis rdekldsi krrel br csoport ignyei kielgthetk legyenek, teljes vgig olvassrl termszetesen nincs sz. Ezrt az Internetes kiadvnyok fontos jellemzje, hogy pontos strukturltsg segtse a tjkozdst a lapban s knnyen megtallhassa mindenki az rdekldsnek megfelel rst. Az oldalon val keresst helyi keres automatk segthetik.

    A korbbi archivlt szmokkal egytt egy egy jsg Web kiszolglja tbb milli kilobjtot is tartalmazhat.

    Forma

    Az jsgokat a cmlap formja, jellegzetes stlusjegyek s az alkalmazott bettpusok alapjn azonostjk vizulisan az olvask. A forma, azaz a "layout" megvltoztatsa, modernizlsa minden szerkesztsgben heves vitk kereszttzben ll krds. A korszer nyomdatechnika igen j felbonts kpek s betformk megjelenst teszi lehetv. Az jsg oldaln lthat mindennem forma precizitsa 1200-4800 pont/hvelyk felbonts. A mretet az jsg lapjainak nagysga hatrozza meg.

    A legelterjedtebb monitorok kptlja 34-42 cm kztt van. Felbontsuk nagyjbl 70 pont/hvelyk. (Egy hvelyk 2.54 cm.) A kpernyn egyszerre lthat kppontok mennyisge a ngy jellemz felbonts valamelyike: 640x480, 800x600, 1024x768, 1240x1024. A megjelenthet sznek szma a kvetkez ngy jellemz rtk valamelyike: 16, 256, 65000, 24 milli.

    A Web oldal ksztje nem tudja, hogy mekkora felbontsban s milyen sznmlysggel nzik majd lapjt. Nem tudja, milyen hossz lesz a kpernyn egy sor. Nem tudja, hogy az oldalon lev fot mekkora sznmlysgben jelenik majd meg. s azt sem tudja, hogy a szmtgpen megtallhat bettpusok kzl pontosan melyik formlja majd az oldalt. Ezrt sokkal nehezebb egy lland formt kialaktani, mely flrerthetetlenl csak az adott oldalra jellemz. Ezrt a jellegzetes bettpussal kszl feliratok, mint pldul a lap neve, kpknt kerlnek letltsre. A sorok a helysznen trdeldnek, sztagols nlkl.

    Az j mdia azonban j formai lehetsgeket is knl. Httrminta (mintegy vzjelknt) jelenhet meg az oldalak alatt. Egyszer s olcs a sznek hasznlata. Ezrt a nyomtatott lapknt kt – hrom sznben megjelen jsgok is sznes kiadst lhetnek meg a hlzaton. A legtbbre rtkelt tulajdonsg azonban a mozg (animlt) brk elhelyezse. Kztudott, hogy az emberi tekintetet sokkalta jobban vonzza a mozg mint a statikus tartalom. Ezrt a nhny fzist krkrsen ismtl apr brk kivl figyelem felhv formai eszkzk. Kzs a nyomtatott sajt formai normival szembeni azon elvrs, hogy a formnak funkcionlisnak kell lennie. A kivl oldalkp eltallsban egymssal versenyeznek a jobb stdik. A legjobb oldalakra szavazni is lehet, a verseny llsa az http://top100.isys.hu/ oldalon kvethet nyomon. (A Ttova Teve Club (http://www.napfolt.hu/ttc ) rgta vezeti a meznyt.)

    A hlzati megjelens multimdilis. A nyomtatott szveg mellett kpek, fotk, st vide rszletek s hanganyag is elhelyezhet. Az rs mell fltehet egy rvid hanganyag, amit a tudst a helysznen rgztett. A tudstst szimbolizl kis kpre (ikonra) kattintva a szmtgp (ha van hangszrja s hangkrtyja) lejtssza a magnfelvtelt. Ugyanez megtehet egy vide rszlettel is.

    Mirt kell fradtsgos munkval elolvasni az oldalt, amikor az hanganyag formjban is fnn lehetne? Mindegyik mdit akkor rdemes hasznlni, ha valban funkcija van. Az tperces hanganyagba nem lehet belekukkantani, hogy mirl is van benne sz, s nem lehet benne keresni, pl. a "vlaszts" szra sem. Az elejtl a vgig meg kell hallgatni, ha nem akarunk tsiklani valamilyen fontos rszlet fltt. Radsul sokkal terjedelmesebb, mint az rott szveg, teht tovbb tart a letltse is. A hanganyagnak akkor van jelentsge, amikor a hitelessg rdekben az eredeti esemnyen elhangz dokumentumot akarjuk bemutatni. Fott is akkor mellkelnk az rshoz, ha szksges az a vizulis ltvny, amit az brzol. Mozgkpet pedig szintn az esemny dokumentlsakor alkalmazunk. Az Interneten aligha tallunk sok olyan videofelvtelt, ami egy hrolvas narrcijt tartalmazza, ugyanakkor indokolt a sportrovat cikke mell a kosrlabda dnt utols msodpercben az llst megfordt 3 pontos kosr-bedobs 6 msodperct fltenni.

    Rdi s televzi a hlzaton

    Az elz pldban nem arrl van sz, hogy az Internet a rdi vagy a televzi helybe akarna lpni. A hlzat (egyelre) nem praktikus passzv rdizsra vagy televzizsra. Az itt emltett pldk aktv tartalomkeresgls kzben befogadott informcikkal kapcsolatosak. Ha pedig a hlzat kltsgei oly alacsonyak lesznek, hogy folyamatos rdi s televzi sugrzsra nemcsak alkalmas lesz, de gazdasgosabb is, akkor a meglev stdik ezen az eszkzn fognak adst szrni, hiszen szmukra az ads-szrs technikai rszletei vajmi kevss rdekesek. Azonban ez a mi vizsglati szempontunk al vont egyik krdst sem rinti, ezrt nem is tekintjk jdonsgnak. Mivel a rdi s televzi adsrt a befogadk jelenleg nem fizetnek, az Internetes terjeszts a finanszrozs tern sem fog flvetni semmi jat. Jelenleg j minsgben lehet hallgatni a Kossuth s Petfi rdi adst a hlzaton, akr New Yorkban is. A hatrok nlkli szrs mellett tovbbi elny, hogy az elmulasztott msorok visszahallgatsra is van md, amennyiben az archvum szeren trolsra kerl az oldalon. (Ez jelenleg nem teljes kr.) A hallgatsrt azonban fizetni kell, mghozz a telefontrsasgnak s az Internet szolgltatnak. A folyamatos televzizs a jelenleginl legalbb 100-szor gyorsabb hlzatot ignyelne. Valjban a szolgltatk kapacitsa azonnal csdt mondana attl is, ha nagyobb tmegek kezdennek rdit hallgatni. Ezrt a televzik jelenleg msorjsgnak hasznljk a hlzatot s nhny msodpercnyi, nhny percnyi kpsor letltst knljk, melyek letltse jtkidejknl sokkal hosszabb idt vesz ignybe.
    Cmek: http://www.net.hu/modemidok/tartalom/tartalomjegyzek.cgi

    Stlus

    A hlzaton a kzvetlen tegezd stlus dukl. Ugyanakkor angolszsz rigorzusggal ill betartani a ltez szablyokat s tilos tlpni a kzvetlensg jl krlszabott hatrait. A hlzati illemtan szmos helyen fllelhet, s pontosan szablyozza, hogy hol, mit nem ill, nem szabad tenni. A flrertsek elkerlse vgett rzelem nyilvntsra, a beszlt nyelv hangslyozsnak kzvettsre hasznlatosak az un. smiley-k, a szomor, vagy mosolyg fejek.(A :-) viccel, a :-( szomor). Ilyen jelekbl tbb tucat van. Tovbbi tipogrfiai szably, hogy a csupa nagybet kiablsnak szmt, hasznlata szigoran kerlend.

    Az internetez trsadalom nyelvi lelemnyeinek legfbb fruma a Zsargon (http://zsargon.internetto.hu/ ). Az itt tallhat nyelvi lelemnyeket nem szabad eltlni, hiszen egy nyelv addig marad l, mg a szles tmegek nyelvi kreativitsa megmarad. Egy nyelv akkor hal meg, ha megsznik a szlengje, s vgl mr egy kromkods erejig sem veszi magnak a fradtsgot senki, hogy szavait ajkra vegye. (A Magyar Elektronikus Knyvtr szabadon terjeszthet knyveket gyjt a hlzaton: http://www.mek.iif.hu/)

    Kltzs paprrl kpernyre

    Egy hagyomnyos sajttermk ngyflekppen jelenhet meg az Interneten.
     

    • A szerkesztsg hasznlhatja kznsges Yellow Pages-nek az internetet, ahol megjelenti a szerkesztsg cmt, telefonszmt, a kiadott lapok neveit, rt, az elfizetsi s hirdetsi lehetsgeket.
    • Reklm clbl flteheti a lap aktulis tartalomjegyzkt is s nhny rs els felt kedvcsinlnak.
    • Dnthet gy is a szerkesztsg, hogy az Internetes kiads amgy sem hdt el fizets olvaskat s ezrt a szerkesztsg s a lap presztzsnek nvelsre a teljes lapot, vagy majdnem a teljes lapot megjelenti a hlzaton, esetleg csak fl nap ksssel.
    • Vgl dnthet gy is, hogy a hlzaton plusz tartalommal jelentkezik s olyan rsokat is megjelentet, amik a lapban nem jelentek meg. Ha egy jsg, rdi, vagy televzi szerkesztsg, csupn az els kt megjelensi mddal l, kznsges hirdetsi eszkznek tekinti a hlzatot, megjelensket nem tekintjk sajttermknek.

    A ngy eset egyszerre is megvalsulhat. A hlzati kiads a napilapok esetben okozza a legkisebb konkurencit a standokon terjesztett nyomtatott vltozattal szemben. Rszben, mert ezek ra garantltan a telefonkltsg alatt marad, msrszt mire az tlagember Internet kzelbe kerl, addigra mr rg elolvasta kedvenc lapjt. Nyilvnval teht, hogy a hlzati kiadsnak j reklmrtke van, mg olvast biztosan nem szipkz el.

A heti s havilapok fogyaszthatsga hosszabb idre nylik, ezrt nagyobb a valsznsge, hogy az ingyenes hlzati verzi arra ksztet nhnyakat, hogy ne vegyk meg a lapot. Azonban ez is csak egy szk kissebsg, hiszen egy terjedelmesebb lap Internetes bngszse drgbb lehet, mint maga az jsg ra. A heti – havi lapok jellemz ra jelenleg 100 – 1000 forintig terjed. Fltve, hogy a szban forg fogyaszt otthonrl is a munkahelyi Internet hozzfrst lopja, mondjuk inkbb gy, hogy hasznlja, akkor csupn a telefon tarift kell megfizetnie, ami pillanatok alatt 100 forint fl emelkedik. Este 10-tl, hajnali 5-ig a Matv j tarifa rendelkezsei rtelmben nem n 100 Ft fl a hvs ra, fltve, hogy nem bomlik el a vonal. Ekkor ugyanis az jrahvs ra ismt 100 Ft-ig kszik. Sajnos arra derlt fny, hogy a Matv tarifa szmll programja hibs, s valjban nem llt meg 100 forintnl a szmll. A vizsglatok s az indokolatlan tarifa visszatrts jelenleg tart. A jelenlegi rstruktra sajtossga, hogy az Internetes jsgolvass rbevtelbl 60% jut a Matvnak, 40% az Internet szolgltatnak, a lap kiadjnak pedig fityisz.

Az jsg kiadk szmra mg idegen az a terjesztsi forma, mely sorn a lapot kizrlag hirdetsekbl kell finanszrozni, pedig a rdi s televzi llomsok tbbnyire ezt a finanszrozsi konstrukcit hasznljk. Ennek a finanszrozsnak kulcskrdse a megfelel szm olvas, mint hirdetsi clkznsg. Sajnos az utbbi vekben rszben a magas telefondjak miatt megtorpant haznkban az internetezk szmnak nvekedse, s rengetegen lnek a "zuginternetezs" lehetsgvel is, azaz tbben hasznlnak egy Internet elfizetst vagy a cges elfizetst. Ez rszint kedveztlenl rinti az Internet szolgltatkat, msrszt a valsgosnl is kedveztlenebb kpet fest a hazai hlvadszok szmossgrl.

Az bizonyos, hogy az Internetes kiads egyelre nem piaci konkurense egyetlen nyomtatott sajttermknek sem, kivve taln a szmtstechnikai lapokat, melyek trzskznsge valban aktv Internet hasznl. A legtbb sajttermk esetn azonban az Internetes kiadst inkbb kiegszt mdon hasznljk, pl. az Web-jsgot nzegetk rgebbi szmokban keresglnek, vagy csupn kvncsiskodnak.

Ha egy lap tart a fizets olvasi elvesztstl, akkor nem a nyomtatott kiads tartalmt helyezi fl a Web kiszolgljra, hanem olyan rsokat, amiket nem tudott a lapba tenni. Ennek lehet egyszer terjedelmi korlt az oka, vagy az, hogy megtlsk szerint az rs oly szk krt rdekel, hogy nem rdemes egy orszgos lap hasbjait terhelni vele. Esetleg kiegszt informcikat, pl. a cikkel kapcsolatos Internet oldalak cmeit fzik a cikk cme mg.

Ezen lapoknl a szerzk a nyomtatott kiads szerzi kzl verbuvldnak, vizsgldsaink kztt nem talltunk olyat, mely szabad frumot engedett volna tetszleges rsnak, vagy pl. az sszes olvasi levelet lehozta volna. Szerkesztettsgk szintn elri a megszokott nvt, gy az Interneten tallhat informcik szerkesztetlen, ktes rtk s sznvonal tengerben szigetknt emelkednek ki ezek az oldalak.

Kiadsi kltsgek, terjeszts, r, s hirdets,

A kiads kltsgei az oldalak megjelentsnek, elksztsnek, formai tervezsnek kltsgbl llnak. A mrleg msik oldaln a hirdetsi bevtelek a reklm s presztzs rtk, esetleg az Interneten befutott elfizetsek (a nyomtatott kiadsra) llnak.

Az oldalak megjelenthetk brmelyik Internet-szolgltatnl ennek havi kltsge a lap terjedelmtl fggen 8000 – 80 000 forintig terjedhet. A lapokat rdemes valamelyik Internet szolgltathoz helyezni, mert ha sajt telephelynkre tesszk, akkor szks Internet vonalunkat rvidesen leterheli az olvask hada. A forma tervezst egy szk kltsgvets civil szervezet akr ki is hagyhatja, vagy sajt tleteikre hagyatkoznak. Egy professzionlis klalak tervezse kb. 300 ezer s nhny milli forint kztt van. Az oldal elksztst tbbnyire a szerkesztsg humnerforrsaira s eszkzkapacitsra tmaszkodva jellemz mdon egy rovatszerkeszt koordinlja s egy Internet adminisztrtor (mintegy trdel) kivitelezi. Gyakran csak az elkszletekkel foglalkozik a szerkesztsg, s az oldal megjelentssel foglalkoz "tartalom szolgltatra" bzza a technikai, formai elksztst s az zemeltets minden krdst. A tartalom szolgltat ez esetben olyan komplex feladatot lt el, mintha a nyomda vllalkozna a trdelsre is. Az oldalon tbbnyire tallhat egy Email cm, ahol elfizetst lehet rendelni, illetve lemondani. Az jsg s knyv az Internetes kereskedelem kedvelt rucikke, mivel minsgi, tetszsi problmk kevsb lpnek fl, mint ms termknl. A fizetshez sem kell az Internetre bzni a szmlaszmunkat, hanem lehet csekken vagy a postsnl fizetni. Egy jsg hlzati kiadsa reklmozza a lapot, nveli a szerkesztsg presztzst. Nem utols sorban pedig flkszti a kiadt arra az idre, amikor a hlzati termkek utn val fizets mr megoldott lesz, s a hlzati kiads 10-20 szzalkkal rszesl a lapeladsokbl. Az azonban mris megoldhat, hogy a lap elfizeti specilis jelszval vdett hrterletet lssanak, ami a standokon vsrlkat az elfizetsre sztnzheti.

A hirdetsi fellet eladsnak felttele, az oldal ltogatottsgnak bizonytsa. Ez szmos technikai krdst vet fl. A bngsz programokban a nagyobb sebessg rdekben le lehet tiltani a kpek megjelentst, a hirdetk pedig nem szeretnek az olyan ltogatk utn fizetni, akik pp csak a hirdetseket nem ltjk az oldalon. Ms technikai problmk miatt bizonyos esetekben valjban tbb ltogat ltja a hirdetst, mint amit bizonyos mdszerek kimutatnak, megint ms esetekben egyetlen ltogat bklszsa pedig 8-10 ltogatsnak szmlldik. Ennek ellenre vannak elfogadott technolgik s az Internetto sajt nzettsgt hitelesti a Szonda Ipsos-szal. A folyamatosan aktualizlt jsgok heti nzszmot szoktak megadni.

Vannak hirdetk, akik un. kattints szerzdseket szeretnek ktni. Nem fizetnek azrt, hogy az olvas ltja (vagy nem ltja) a hirdetsket, azonban ha a hirdetskre rkattintva a hirdet oldalra ugrik az olvas (azaz a hirdets hatott), akkor egy jelentsebb sszeget fizetnek.

A pldnyszm hitelests egyik kedvelt mdja a mr emltett jrats (pnz nlkli elfizets), amikor a postaldjba kapja a lapot az olvas. Ez sszetettebb grafikval br oldalak esetben mg nem megoldhat, s krdses, hogy hatsossga jobb-e, mint az igazi postaldba szrt hranyagok. Az Interneten megrendelsi felhvs nlkl tilos a postaldba hirdetsi anyagokat szrni, s ezt a szolgltatk ellenrzik is. Idnknt akad ugyan, aki kijtssza a szablyozst, de rvid ton tilaput ktnek a renitensek talpra.

Kzlet s kzvlemny

Elcspelt fogalomm vlt a kibertr s a kibernetikus trsadalom, a kiberkvhzrl tbbet szoks beszlgetni mint ltogatni ket. Mgis ltezik Internetes kzssg s kzvlemny. Az Internet felhasznlnak virtulis azonossga van. Eldntheti, hogy milyen nven, vagy neveken fog megjelenni a hlzati kzvlemny eltt gy lnven val publikcira is van md. A hl-lovagok gyakran csak ezen a nven ismerik egymst. Ez a hlzati kzvlemny aktvabban l a vlemny alkots lehetsggel, mint a htkznapokban szoks. A frumokon elhangz beszlgetsek nemcsak kzvetlenebbek, de szintbbek is az l szereplseknl. Ezrt rdemes a politikusokkal val nyilvnos interjknak nhny szt szentelni. Az ilyen tpus vitkra szoks gondolni, amikor a hlzat demokrcia–kiteljest hatsairl beszlnek.

Fontos interjk

Az interj kzrdekldsre rdemes tmrl val diskurzus. rnyalati klnbsg van a kztt, hogy egyetlen, vagy tbb szemly krdez, egyetlen avagy tbb szemlyt krdez. Lehet idben egyszerre, vagy idben eltoldva krdezni, lehet csupn egyetlen avagy tbb klnbz krdst feszegetni.

Az interj egyben informciszerzsi mdszer is, s a beszlgets sorn szerzett informcikat tbbnyire akkor rja interj formban meg az jsgr, ha az alany "megszlaltatsval" az informci hitelessgt s autentikussgt akarja nvelni a szerz. Az rs letszerbb, jobban tagolt s olvashatbb is lesz e prbeszdek ltal. Ezrt a bulvr lapok trekednek arra, hogy minden rsuk ilyen nhny mondatos prbeszdekbl lljon. Amennyiben a kzl kilte kzmbs, linterjrl beszlnk, melyet helyesebb tudstsknt megrni, forrsknt hivatkozva a kzlre.

Az interj specilis formi, amikor tbb jsgr ssztzszeren faggat egy interj alanyt, vagy egy krkrdst tesznek fl tbbeknek. Ez utbbin bell megklnbztetjk, hogy a vlaszolk halljk-e az elttk szl vlaszt, vagy sem. Gyakori eset, hogy egy l ads vgn a betelefonl hallgatk - nzk, vagy a helyszni kznsg krdseit tolmcsoljk a az interj alanyoknak.

Az Interneten megjelen interjkat kt csoportra oszthatjuk. Az egyik, a hagyomnyos nyomtatott sajtban ismert tpusok, melyeknek semmilyen specilis hlzatos jellemzjk nincsen. Msik csoportba az n. a kznsg krdez tpus interjkat sorolhatjuk. Az eddigi kt hres hazai hlzatos interj, a Horn s a Friderikusz interj egyarnt ebbe a tpusba tartozik. Elre meghirdetett idpontban a megadott cmen lben volt megtekinthet az interj. A "nzk" krdseket kldhettek a sajtkzpontban l interj alanynak, aki azokat elolvasta, majd vlaszt kldtt rjuk (diktlt, amit valaki begpelt). Mind a berkezett krds, mind a viszontvlasz megrkezett a kb. tizentezer "nz" monitorn. (A szokatlanul nagy forgalom miatt a levelek nha egy - kt percet kstek.) Az interjk hangulata mindkt esetben inkbb egy lakossgi frumra emlkeztetett s mind kt interj alany szmra flbecslhetetlen rtket jelenthetett, a spontn rkez krdsek s vlemnyek tmege. Mg a Friderikusz interj sorn a hlzati hagyomnyoknak megfelelen tegezdtek a felek, a miniszterelnk esetben modertor tolmcsolta a krdseket, ezrt azok eredeti hangulata elveszett. Radsul a tlzott rdeklds miatt a hlzat lellt, ezrt a modertor az elre bekldtt krdsek kzl vlogatott.

Mindkt interj klnbzik a nyomtatott sajtbeli mfajtl abban, hogy a vlaszok tekintetben szerkesztetlen, azaz az interj alanynak nem volt mdja utlag mdostsokat krni. Mindebben hasonlt az l rdi msorra, azonban a szavak mgsem egyszeren elszllt szavak, melyek slyt cseklyebbnek szoktk tekinteni, mivel az interjk mig olvashatk a http://www.idg.hu/internetto/friss/hetker/horn s www.idg.hu/internetto/friss/hetker/fridi/ cmeken. Tovbb az jsgr szerept betlt modertorok nem vllalkoztak semmilyen irnyt szerepre, teht nem volt sz arrl, hogy az interjt dramaturgizltk volna. A hagyomnyos sajtban azrt szoks az elkszlt anyagot bemutatni az interj alanynak, mert mg ha sz szerint idzn is az jsgr mondatait, az rs dramaturgijba beptett mondanivalnak mr ms tartalmi kisugrzsa lehet, mint azt a kzl elkpzelte. (Radsul az lszban megfogalmazott mondanival legritkbb esetben alkalmas nyomtatott kzlsre. Mg a rdis szerkeszts sorn is szksg van sszevonsokra, kivgsokra.)

A kznsg krdseinek nagy elnye, hogy tbb nzpontbl teszik fl krdseiket. A legjobb szndk jsgr is nehezen szabadul sajt koncepcijtl, s nehezen kzelti meg ugyanazt a krdst tbb fl szempontjbl is. Az az eset pedig mr a nmet kabark kedvelt tmja, amikor a (brmilyen) prekoncepcival l jsgr a legrmensebb interj alany llsfoglalsa fel hajlik a tbb szerepls interj vge fel.

Az elbbi elnyt viszont az relativizlja, hogy sajnos mint a betelefonls msorokban, az extravagns (s kicsit elmebeteg) polgrok lnek elssorban a hozzszls lehetsgvel. Azonban mgis a hozzszl polgrok komolysga alighanem a kvetkez sorrendben n: lakossgi prtfrum, kzszolglati rdi politikai msora, kereskedelmi rdi msora, a kzszolglati rdi egyb msora, Internet.

Mindkt interjt tbb mint 10 ezren nztk lben. A sikeresen hozzszlk szma nhny tucat volt. Ezek kzl is feltnik nhny extravagns, s sejthet mg egy "guru" aki bravrosan mindegyik hozzszlst ms nven teszi fl.


Deutsch Tams  <

     
RA
     
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
     
TARTALOMFEJLESZTS
     
KNYVTRAK
     
JOGINF
     
AD
     
Folyiratolvas
     
LTOGATK:
Induls: 2004-01-15
     

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!