|
HR-HL II.
Bayer Jzsef Andrs 2004.06.08. 11:21
Ez a dokumentum Bayer Jzsef Andrs szakdolgozata az ELTE szociolgia intzetnek posztgradulis mdiaszakn. A szerzi s egyb jogok a dokumentum szerzjt illetik. A dokumentum elektronikus s nyomtatott formban szabadon msolhat, terjeszthet, de csak sajt clokra, nem-kereskedelmi jelleg alkalmazsokhoz, vltoztatsok nlkl s a forrsra val megfelel hivatkozssal hasznlhat. Minden ms terjesztsi s felhasznlsi forma esetben a szerz engedlyt kell krni. E szveg elvlaszthatatlan rsze a dokumentumnak.
A szerz a tle telhet legnagyobb gondossggal jrt el a dolgozat elksztsekor, azonban nem kizrt, hogy a szvegben hibk rejtznek. Nem garantlt tovbb, hogy a szvegben elfordul Internet hivatkozsok – tekintettel a hlzat gyors vltozsaira – mg mindig ltez cmekre mutatnak.
Budapest 1998. jnius 6.
Deutsch Tams – Ksn Kovcs Magda vita (Avagy I love bdogldi?)
A dolgozat ksztse sorn jabb jelents hlzati kzszereplsre kerlt sor, mely szmos jdonsgot hozott a korbbi Internetes interjkhoz kpest. A Deutsch – Ksn politikai vita sorn a tovbbra is tehettek krdseket fl a nzk a feleknek, akik vlaszaikban mr nem csupn a krdezknek vlaszoltak, de egyms vlaszaira is reflektltak. A vita kln rdekessge volt a "hmr", mely egyben a vita fontossgt is adta. A hmr az olvask tetszs-nyilvntsnak eszkze volt. A nzk szavazhattak a nekik szimpatikusabb vlaszolra. Korbban a televziban mr meghonostottk ezt a mini kzvlemny-kutatsi mdszert, ott azonban a kznsg korltozott ltszma lehetsget adott arra, hogy rr prttagokkal elrontsk a minta reprezentativitst. Az Internetto kznsge ennl jval nagyobb, br a nzknek csupn tredke adott le szavazatot. A szavazatok tperces tlagt megjelentettk az oldalon, amit a nzk figyelemmel ksrhettek. A korbban a hlzati hagyomnyoknak egybknt megfelel mdon passzv modertorokat, flvltotta Andrassew Ivn aki sokakat megdbbentet a gyztesnek jr pl odatlsvel. Idzet a vitbl: (http://internetto.hu/online/dk/vitaall.html)
"...becslni val emberek kztt tartom szmon ket. Ez azrt nagy rm szmomra, mert gy ma nem kell kompenzlnom. Az n szakmmban ugyanis, ha tisztessges vagyok, mindig annak kell, kellene segtenem, akit kevsb szeretek. " Andrassew Ivn
Ki kapja a plt? (Szavazs) Ksn Kovcs Magda 1196 59% Deutsch Tams 856 41%
(A szavazs vgeredmnye: 18% klnbsggel Ksn gyz az Interneten, ahol a ltogatk tlnyom tbbsge 20 s 30 kztti diploms frfi. A vita sorn folyamatosan Ksn vezetett.)
"Ksznm Ksn Kovcsn Magdnak, az MSZP-, s Deutsch Tamsnak a FIDESZ alelnknek, hogy elfogadtk meghvsunkat. Az iNteRNeTTo-plt nemcsak a szmos holtverseny miatt kapjk meg mindketten, hanem azrt is, mert ezzel szeretnnk megksznni, hogy a Horn-Orbn vita elzetesben itt, a vilghln rszt vettek. " Andrassew Ivn 1998.05.15 - 15:59:27
A ht krdse: kit szeret kevsb Andrassew Ivn, ha tisztessges?
Internet s sajtszabadsg
(mott: a szabadsg ott vgzdik, ahol a msik orra kezddik)
Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatnak 19, cikkelye a kvetkezkppen szl: "Minden szemlynek joga van a vlemny s kifejezs szabadsghoz, amely magban foglalja azt a jogot, hogy vlemnye miatt ne szenvedjen zaklatst, s hogy hatrokra val tekintet nlkl kutathasson, tvihessen s terjeszthessen hreket s eszmket brmilyen kifejezsi mdon."
Ez a jl megfogalmazott mondat a tudsti hitvalls alapkve, tevkenysgknek mozgat rugja. A hrek terjesztsnek jogt a diktatrikus orszgok azzal a megszortssal alkalmazzk, hogy a publikcik cenzrsnak jogt fenntartjk. A cenzrzs lehet kzvetlen, vagy ttteles, midn a szerzk retorzitl tartvn, ncenzrt alkalmaznak. Az eszmk terjesztse ezekben az orszgokban llami monoplium. (Az olyan krdsekre ezttal nem trnk ki, hogy pl. egy hbors arab orszgbl olyan hreket kzvetteni a "fggetlen" Egyeslt llamokba, hogy "A lakossg mr elgedetlenkedik az elltsi hinyossgok miatt", az tudsti munka, avagy kmtevkenysg.)
Korltozsok Knban
Meglep mdon Kna elssorban nem is a Nyugat Eurpai s amerikai felforgat nzetektl kvnja vdeni llampolgrait, hanem a taiwani Internetoldalaktl. A hatalmas orszg kimen vonalkapacitst korltoztk, jelenleg 64 kilobites vonalon kapcsoldik a tbb mint egymillird ember a vilghl Knn kvli rszhez. s a "vilg" is ekkpp kapcsoldik a vilghl Knn belli rszhez, ami a specilis rsjelek s az amgy is fennll nyelvi nehzsgek miatt egy fokkal cseklyebb problma. (Ltezik knai Windows vltozat is.) Ekkora vonalkapacitsa Magyarorszgon brkinek lehet, de a legegyszerbb Internet-kapcsolat is ennek legalbb a fele sebessgvel br. Magyarorszg kimen svkapacitsa kb. 4000-8000 kilobit kz esik. (A kereskedelmi szolgltatk mikrohullm s mholdas kapcsolatait is figyelembe vve.) Kna mindemellett a legkorszerbb technolgikkal szri ki a taiwani cmeket s a nem kvnt tartalmat. Sajnos tkletes megolds nincs, mivel az lelmes taiwani propagandistk tteleptik anyagaikat az amerikai Internet kiszolgl gpekre, melyek cmt elbb utbb szintn letiltjk, m ekkor megint j cmet keresnek az oldalaknak.
Az utbbi vekben az olcs munkaer miatt jelents szmtgp gyrts teleplt Knba. Erre azrt volt lehetsg, mert a szmtstechnikai eszkzk gyrtsnak az a sajtossga, hogy a munkaignyes tervezsi eljrs utn a gyrtsi folyamatok nhny magas kvalifikltsg munkaer mellett preczen dolgoz kpzetlen tmegeket is ignyelnek.
Korltozsok a Muzulmn orszgokban
Knval ellenttben az arab orszgok elssorban a nyugati letforma betrstl, a nk tradicionlis szerept megkrdjelez informciktl, a nyugati rukat hirdet reklmoktl vjk polgraikat. Van kzttk olyan orszg is, amelyik teljesen levlasztotta hlzatt a klvilgtl. A nk szerept illeten egsz pontosan az erotikus oldalak nzegetse adta a vgs rveket a levlshoz, de hasonl elutastst vltanak ki az emancipcival foglalkoz nszvetsgek oldalai s hrlevelei is, br ezek nem rvendtek akkora kzkedveltsgnek. Mindemellett a kulturlis elzrkzs nem csak egy erltetett "japn stlus" elamerikanizldstl vja az arab orszgokat s nem csupn a modernizci egy lassabb de nll, "arab-tpus" tjt szeretnk jrni ezek az orszgok. Mivel a politikusok gyakran egy szemlyben vallsi vezetk is, a hagyomnyos rtkrendek megrendlsvel hatalmi legitimitsuk is megkrdjelezdne. Arab opercisrendszerek szintn lteznek, ennek ellenre az arab, a knai s a japn Internet vilg nagyobb rszn tallunk angol nyelv tartalmat, mint az olyan eurpai orszgokban, mint pl. Magyarorszg.
Korltozsok Nyugat Eurpban
Teljesen szablyozatlan sajt nem ltezik. Szigor szakmai, etikai normk szablyozzk a publiklhat informcik krt s stlust. A kulcsfogalom ez esetben az, hogy a szablyozs sorn szakmai, teht az gazat bels minsg s erklcsi kontrolja rvnyesljn, s nem valamifle rerltetett kls knyszer. A tmakrben val elmlyls helyett kiemeljk az Internet letben legmarknsabban flmerl korltozsi terleteket.
Rasszizmus s terrorizmus
Ezek az oldalak szlhatnak a trk vendgmunksok ellen, vagy az igaz szikhek buzdthatnak a nyugati vilg elpuszttsra, stb. Nmetorszgban 1997 nyara ta adott a trvnyi szablyozs, hogy a rasszista, idegen gyll elektronikus tartalmakat sugrz kiszolglkkal szemben eljrjanak. Ehhez egyttal az Internet szolgltatk felelsgt is szablyozni kellett, akik minden felelsget el akartak hrtani magukrl, arra hivatkozva, hogy hasonlan a telefontrsasgokhoz, nem felelsek a kzegen utaz tartalomrt. Rviden megfogalmazva az letbelp szablyozs szerint az ltaluk mshonnan (msik vrosbl, orszgbl, vagy msik szolgltattl) kzvettett tartalomrt nem felelnek, azonban a nluk elhelyezett oldalakrt igen.
Berlinben 1997 augusztusban foglaltk le az els magntulajdon neonci Internet szervert, s sikeres brsgi procedra utn tletet hoztak hrom, az oldalakat karbantart szemllyel szemben. A tbbi tiltott oldal azta "szksben" van. Mivel a nmet jog nehezen rvnyesthet klfldn, ezrt elegend Malorcn ltrehozni egy Internet kiszolglt, aminek tartalmt Nmetorszgbl frisstik, st a ".de" nmet orszg-azonost alatt jelenik meg. Mivel a nmet trvnyekhez hozzfznek egy rvid magyarzatot a trvny cljrl arra az esetre, ha a trvny szvegezse az id mltval elveszten aktualitst, az ily mdon publiklk ellen is fl lehet lpni. Ezrt az oldalak lland cmvltozsba meneklnek. Pldul az egyiknap mg www.neonac.de, msik nap mr www.neon2.de cmen tallhat az oldal. (A cmek nem valsak!) Az oldal s a publikl kilte gy igen nehezen fedhet fl.
Ha az Internetes trsadalom valamilyen ok miatt eltli az oldal ldzst, akkor elkezdik bjtatni s megsokszorozni azt. Ez trtnt a Terrorista Kziknyv esetben is, amely rszben tmutatt ad a bombaksztshez a bolti forgalomban kaphat vegyszerekre alapozva, msrszt kzmvekben elkvethet szabotzs akcikhoz ad tancsot. (A nmetnyelv kiads minden bizonnyal flhvja a figyelmet arra, hogy az autplykat eltorlaszolni nem szabad, mert az ssztrsadalmi megvetst vlt ki Nmetorszgban.) Nemrg hatalmas vihart kavart, amikor az egyik amerikai egyetem oldalrl kitiltottk ezt az tmutatt. Mg a knyvet ellenzk is belltak az Internet szabadsgrt harcolk tborba, ezrt ezernyi helyre sztmsoltk az tmutatt, ahonnan ugyan nhny ht mlva jra el kellett tvoltani az anyagot, azonban a dolgozat folyamatosan tbb pldnyban megtallhat volt a hlzaton s sokkal nagyobb publicitst kapott, mint amekkort korbban lvezett. (Magyarorszgon a buszt flrobbant kisfi is ennek alapjn fabriklta bombjt.)
Szektk
Az Interneten vallsszabadsg van. Szabad vlemnyeket, nzeteket terjeszteni, azonban csak passzv mdon. Internet oldalon meglehet ugyan jelenteni brmit, ezzel szemben a felhasznlk postaldja elvben szent, s srthetetlen. Nem ill sem reklmot, sem hittrt anyagokat, vagy ms propagandt kldeni anlkl, hogy arra a felhasznl beleegyezst ne krnk. Nem tekinthet beleegyezsnek, egy vallsi tartalm oldal megtekintse. (Ilyenkor a felhasznl postalda cmt az oldal zemeltetje ltja!) Egy figyelmeztet felirat utn egy nyomgombra val kattintssal kell az oldal publikljnak a felhasznlt krnie, hogy regisztrlja magt a nvjegyzkben. A legnevezetesebb szektkkal kapcsolatos trtnetben azonban a szekta pont tanainak titokban tartsrt kzdtt.
A pszicholgia problmkkal kzd Steven Fishman hossz ideig (az egybknt Nmetorszgban betiltott) Scientolgia szekta tagja volt, s 1991-ben brsg eltt azt lltotta, hogy a szekta vezeti, pszichiternek meglsre s ngyilkossgra prbltk rvenni. A trgyalson felolvasott a scientolgia titkos tanaibl, melyeket az 1986-ban elhunyt alapt, L. Ron Hubbard jegyzett le s csupn a beavatottak ismerhettek. A tanok olyan rkigazsgokat, vagy ppen felbujtsnak is tekinthet gondolatokat tartalmaznak, mint "az emberek manipullsnak egyetlen mdja ha hazudunk nekik", vagy " soha ne vdekezz, mindig tmadj". Mivel a scientolgia egyhz nem ppen egy karitatv nonprofit szervezet, a hvk egy vagyont kltenek alapoz tanfolyamokra mire ezeket is felolvassk nekik. Fishman a brtnben klnzrkt kapott miutn egy cellatrsnl kst s scientolgiai tantsokat talltak. A nyilvnos irattrba kerlt brsgi jegyzknyvet pedig mindig kiklcsnzte valaki reggel htkor, s csak tre vitte vissza, mgnem a levltros munkaid utn lemsolta. Azta vrusknt terjed az hlzaton a brsg pedig zrolta a peranyagot.
A szekta megtallta az egyetlen mdot, amivel betilthatja az Internetes terjesztst: szerzi jogokra hivatkozva 1995 augusztusban a rendrsg lefoglalta a Netcom Internet-szolgltat egy, a dokumentumot tartalmaz szervert. (rdekes mdon a hatsgok a tovbbiakban is nagy hajlandsgot tanstanak a szekta szerzi jogainak vdelmre.) Azonban az anyag hamarosan flbukkant a hollandiai xs4all szolgltat oldalain. (xs4all-access for all jelentse: hlzati elrst mindenkinek. http://www.xs4all.nl/~felipe/cos ) A szekta helyi kpviseli elrtk, hogy egy rendri razzia sorn, 1995 szeptember 5.-n Amszterdamban letrljk az anyagot. Rossz szemmel nzte ezt a holland hlzati trsadalom, s a dokumentumot ezernyi helyre sztmsoltk, ltrejtt a FishNet, mely kln temett tartalmaz azon a felhasznlknak, akik fenyegetsek hatsra levettk az anyagot oldalaikrl. A szekta ugyanis nem mindig vlogatja meg mdszereit. ldztteinek lakst vrrel locsoljk fl, elektronikus oldalaikat s postaldikat tnkre teszik. Hollandiba tkldtk ktes ellet magndetektvket is. Kzben a holland szmtgpesek teleplaktoltk Amszterdamot a Fishman Valloms kis betvel szedett teljes szvegvel. (http://www.xs4all.nl~felipe/cos/fotos.htm )
A kaliforniai brsg azonban msodfokon elejtette a vdat a Netcom Internet-szolgltat ellen, arra hivatkozva, hogy az Internet-szolgltatk technolgiailag kptelenek ellenrizni, hogy felhasznlik oldalain milyen tartalom tallhat. Az ggyel kapcsolatban viszont az Interpol egy nvtelen levelez kiltnek elrulsra knyszertette a finnorszgi Johan Helsingiust, aki az anon.penet.fi cmen nvtelen (anonymous) levelezst lehetv tev kiszolglt zemeltet. A Fishman Valloms hamarosan egy pekingi kiszolgln is fltnt, ahonnan rvid idn bell eltvoltottk, mert az ltala generlt forgalom tlterhelte Kna egyetlen hatvanngy kilobites nemzetkzi Internet-vonalt. A szektval szemben igen kritikus alt.religion.scientology hrterleten azta is tbb ezer a tmval foglalkoz levl olvashat, s a holland cmek mellett orosz s afrikai oldalakat is megneveznek, ahol megtallhat az irat.
Magyarorszgon 1997 szeptembere ta a Kz-Hely egyeslet oldalain olvashat a valloms. ( http://ceasar.elte.hu/Koz-Hely ) A szekta magyar tagozata mr tbbszr is tiltakozott a ELTE informatikai igazgatjnl pert helyezve kiltsba, amennyiben nem tvoltjk el a dokumentumot. (A scientolgia keresszval tbb magyar illetkessg scientolgia prtol vagy kritizl oldalt is tallhatunk.)
Porn s ms "felntt dolgok"
A hlzaton megtallhat a Playboy s a hozz hasonl ms kiadvnyok elektronikus kiadsa. Egyes flmrsek szerint ezek a terjedelmes fotk okozzk az Internet adatforgalmnak 25-30 szzalkt. (Egy j minsg fot terjedelme 100-1000 kilobjtig terjed, ami kb. 50-500 nyomtatott oldal tartalmnak felel meg.) (http://www.playboy.com/ )
A gyermekeket ezektl, s az ezeknl mg sokkal "kemnyebb" ltvnyt tartalmaz oldalaktl vni kvnjuk. Tbb Internet-szolgltat is mdszereket kvn adni a szlk kezbe, hogy mikzben gyermekk a hlzaton bklszik, ne tkzhessen "adult" informcikba. Az alkalmazott technikk pp oly tkletlenek mint a korbban emlegetett ms informci szr mdszerek. jabban divatba jttek a gpelsi hibkra utaz internetcmek is. Pl. a http://www.hollywood.com/ helyett http://www.holleywood.com/ cmet gpelve meglehet, hogy egy nem kvnt tartalmat flvonultat oldalba tkznk.
Milyen publikcis normknak kell az Internetre vonatkozniuk? Az elbrls tekintetben klnbsg van a hagyomnyos mdium egyes tpusai kztt is. Lehet pornt megjelentetni a nyomtatott sajtban, specilis lapokban megengedhet a szex is, mg a plaktok tekintetben prdebb a kzvlemny. A televzi esetben vettsi idszakok szerint szablyozzk a krdst. Ugyanakkor egy l rdiriportban elhangozhatnak olyan stlusbeli elemek is, melyek a nyomtatott sajtban nem kvnatosak. Az "el – hangzs", az ismtelt visszanzs lehetetlensge teszi ezt lehetv. Mivel az Internet egyetlen kzegben viselkedik nyomtatott sajtknt, rdiknt, televziknt, melyik orgnumra vonatkoz szoksokat tekintsk mrvadnak? Figyelembe vve az Internet hagyomnyos szabadsgt, akceptlhatnak tnik az az rvels, hogy minden terleten a hagyomnyos sajttermkek kzl a legliberlisabbat kell alapul venni. Azonban azt olyan hatrnak kellene tekinteni, mely tlpse tolerlhatatlann teszi a szolgltat szemben az oldalt s jogosan megtagadhatja kzzttelt. (Kb. mint ha a nyomda tagadn meg az anyag sokszorostst.)
Szexulis aberrci, bntnyek
A bntet trvnyknyv ltal eltlt cselekedetek npszerstse egyrtelmen tilos minden tpus mdin. Kijtszhat ugyan ez a megfogalmazs, tjkoztatsnak vagy tudomnyos ismeretterjesztsnek lczva a tiltott cselekedetet, azonban a kzvlemny ma mg elfogadhatatlannak tartja a bntetett cselekedet, vagy fogalom mindennem tiltst az Interneten. Az amerikai kongresszus Internet cenzrz trvnycsomagja tbbek kztt azrt is bukott meg, mert vlogats nlkl tiltott volna minden nem kvnt fogalmat tartalmaz oldalt. A porn kiszrsnek ldozatul estek volna pl. a mellrkkal foglalkoz oldalak vagy szexulis bntnyek pszicholgijt trgyal cmek is.
Nmetorszgban 1997 nyarn sikerrel jutattak brtnbe egy, az Interneten gyermekpornt publikl szemlyt. Az oldalnak semmilyen "tudomnyos" lcja nem volt ez ttal. A kzvlemnyt megdbbentette 1998 mjusban a Compuserve igazgatjnak pere, mely tbb mint egy v brtnbntetssel zrult. Az igazgat jelentette a rendrsgnek, hogy hlzatn gyermekpornt terjesztenek s vgig egyttmkdtt a hatsgokkal. A tartalmat azonban nem sikerlt eltvoltani, mivel azt klfldrl sugroztk. Az igazgatt azzal vdoltk, hogy hlzatn gyermekpornt terjesztett. A bnssgt be nem ismer vezet hiba hivatkozott arra, hogy technikailag nem megoldhat a tartalom ilyen szrse, s a telefon trsasg sem tehet felelss egy olyan ismeretlen jszakai telefonlrt, aki disznsgokat suttog a kagylba. Val igaz, hogy a Compuserve e tren szigorbb elbrlsban rszeslhet, mint egy Internet szolgltat, mivel egy viszonylag zrt magnhlzatknt ismeretes, ahol jl rendezett s viszonylag ellenrztt tartalom tallhat. Esetben akr szerkesztett tartalomrl is beszlhetnk s ez esetben a megjelent tartalomrt a szolgltat egyrtelmen felels. Valjban a szolgltat a nla trolt tartalmat sem tudja (gyzi) ellenrizni. Copyright – szerzi jogok a hlzaton
Ez a dokumentum a Bayer Jzsef Andrs szakdolgozata az ELTE szociolgia intzetnek posztgradulis mdiaszakn. A szerzi s egyb jogok a dokumentum szerzjt illetik. A dokumentum elektronikus s nyomtatott formban szabadon msolhat, terjeszthet, de csak sajt clokra, nem-kereskedelmi jelleg alkalmazsokhoz, vltoztatsok nlkl s a forrsra val megfelel hivatkozssal hasznlhat. Minden ms terjesztsi s felhasznlsi forma esetben a szerz engedlyt kell krni. E szveg elvlaszthatatlan rsze a dokumentumnak.
A szerzi jogot egy n. "szerzi mre" rtik, melyet ugyan pontosan sehol sem definilnak, de mindenesetre elvrhat vele szemben, hogy eredeti gondolatmenet legyen. Megkvnjuk, hogy ms alkotsoktl megklnbztethet legyen, azaz legyen egyni vagy eredeti. A m s szerzje kztti viszony legyen azonosthat. Problmt jelenthet, ha a szerz nem azonosthat, vagy ha m elterjedtsge okn az npek kzs kulturlis kincsv vlik. A ksza tletek nem lveznek szerzi jogi oltalmat, csak a formba nttt kidolgozott gondolatok, mvek. Tartalomtl s minsgtl fggetlenl, minden mre kiterjed a szerzi jog vdelme. A szerznek joga van kvetelni, hogy mvn nevt, szerzi minsgt tntessk fl. A szerznek joga van kvetelni, hogy mve integritst senki se hborgassa. (E szempontbl kln trgyals tmja lehetne az a hazai szerkesztsgi gyakorlat, miszerint a tbbszrs szerkeszti mdostsokat kveten a szerznek csak elvi lehetsge van a vgeredmny megtekintsre.) A szerznek joga van eldnteni, hogy nyilvnossgra hozza-e a mvt, s joga van visszavonni a m publicitsra tett engedlyt.
Amennyiben a szerz a publikls mellett dnttt, az esetben brki jogosult azt idzni, tmegtjkoztatsi msorok tmjt adhatja, knyvtrak klcsnzhetik, s magnmvelds keretn bell brki kszthet msolatot. Ez a msolat nem szolglhatja a forgalomba hozatal, valamilyen jvedelem vagy hrnvszerzs cljt s semmilyen ms mdon nem srtheti a szerz jogos rdekeit. (Lthatjuk, hogy ebbe a szvegezsbe minden s annak az ellenkezje is belefr.)
Az Internet esetben ennek azt kell jelentenie, hogy brki jogosult egy Internet-oldalon megjelent tartalmat sajt gpre lemsolni s azt ott olvasni, csaldtagjaival egytt. Ismersei szmra nem adhatja t, hanem az elrsi helyet megadva kell ket az informci jbli letltsre buzdtania. Nem helyezheti azonban azt fl sajt Internet-oldalra, mg teljesen vltozatlan formban, a szerzt megnevezve sem. (Hiszen ez az oldalnak nzettsgt cskkenten, ami adott esetben akr reklmbevteltl is megfoszthatja a szerzt.) Abban az esetben sem teheti ezt, ha a szerz tlterhelt s nehezen elrhet oldalt kvnja tehermentesteni ily mdon. Azonban hivatkozsokat (link) helyezhet el a szban forg oldalra, mely hivatkozsra kattintva ltogatk az eredeti Internet cmre ugranak. Vits helyzetet szl, s a gyakorlatban tiltott ilyenkor a szerz oldalt sajt keretben megjelenteni. (Az j frame, azaz keret nev Web technika a kpernyt tbbnyire hrom terletre osztja. Egy fels cmsorra, s egy szls, jobb vagy baloldali cskra, mely tartalomjegyzkkn szolgl. Az oldalon gy az aktulis tartalom pl. egy adott cg fejlcvel s tartalomjegyzkvel bekeretezve jelenik meg. Ennek a cgnek a tartalomjegyzke jogosan tartalmazhat hivatkozst egy msik cg oldalra. E hivatkozsra kattintva megjelennek a msik cg oldalai. Azonban ekkor mr nem szabad megtartani az els cg oldalnak kerett, br erre a technikai lehetsg adott.)
A digitlis msols eszkzeitl val flelem a lemezkiadk s a vide terjesztk esetn jelentkezik a legradiklisabban. A flelem ezen a szinten odig terjed, hogy a lejtsz eszkz gyrtsban s a msorgyrtsban egyarnt rdekelt ris cgek, mint pl. a Sony szabotljk a lejtsz eszkzk fejldst. Kb. 20 ve tmegcikk lehetne az a digitlis magnetofon, melyen minsgromls nlkl lehet egyik kazettrl a msikra msolatot kszteni. Ennek ra a mai magn-kszlkekkel azonos szinten lenne. Az ellenrdekeltsg nyilvnval. A CD technikt is azrt kapta fl a szrakoztat ipar, mert a msolsi eljrs igen krlmnyesnek ltszott. A szmtgpes CD msolkkal szemben gy vdekezett az ipar, hogy a nyers rhat CD-k rt mestersgesen magasan tartotta kb. 1300-1800 Ft (+FA) krl. Amikor megjelent a kvetkez rgztstechnikai eszkz a DVD lemez, melyen htszer annyi informci trolhat mint a hagyomnyos CD-n, sszeomlott a nyers CD piac, mert mindenki meg akart szabadulni a megmaradt kszletektl. Ezrt ma kb. 420-500 Ft(+FA) egy nyers CD ra. Mg a CD 74 perc zene trolsra alkalmas, a DVD-n mr teljes videofilmek is rgzthetek, mghozz a VHS-nl lnyegesen jobb minsgben.
Az elektronikus kzlsi formk sajtossga, hogy a msols anyagtalan s bizonyos terjedelemig jelentktelen kltsg vonzata van. Taln ezrt, illetve a korltlan msolstl val flelemtl vezetve az elektronikus formban kzlt informcikra sokkalta slyosabb msolsi szablyok rvnyesek, mint a hagyomnyos anyag ltal kzvettettekre.
Megkrdjelezik annak jogossgt, hogy az oldal megtekintse sorn jogom van-e kzben a sajt gpemre msolni az informcikat, holott valjban ez e nlkl lehetetlen. Megkrdjelezik annak jogossgt, hogy ksbbi megtekints cljbl eltrolhatom-e szmtgpemen az informcit. Ez ugyanis jbli megtekintst tesz lehetv akkor is, amikor a m a hlzaton mr tbb nem rhet el.
Az olyan kereskedelmi forgalomba hozott adathordozkra, mint pl. egy Npszabadsg archvumra, elektronikus versgyjtemnyre vagy biblira vonatkoz megszortsok mg ennl is sokkal szigorbbak. A kvetkez fejezetben bemutatjuk, hogyan lehetne tvinni az elektronikusan hasznlt informcik vdelmi jogait az utcn terjesztett Npszabadsgra.
Vgfelhasznli Licencszerzds a Npszabadsg Orszgos Napilap Hasznlatra Fontos! Krjk figyelmesen olvassa el! A jelen vgfelhasznli licencszerzds jogilag ktelez megllapods n (mint magnszemly vagy szervezet) s azon jsgtermk gyrtja ("KIAD" vagy "SZERKESZTSG") avagy rukapcsols esetn a Kapcsolt-Termk (pl. Kifli s Kaka) szlltja kztt, amely Kapcsolt-Termkkel a fent megnevezett Npszabadsg termket egytt hasznlja fel.
OEM Npszabadsg (Csak Kiflivel s Kakaval egytt forgalmazhat kedvezmnyes r Npszabadsg) esetn: Ha az JSGHOZ nem Friss Kiflivel s Kakaval egytt jutott, gy az JSGOT nem olvashatja s nem msolhatja le.
Az JSG a benne lev informcikon kvl 38 oldal (A3 lap) adathordozt, (esetleg hirdetsi mellkleteket s online dokumentcit – ksbbi mgneslemezmellkleteket rtve ezalatt) tartalmaz. Az JSG fellapozsval, olvassval, msolsval, illetve brmilyen egyb mdon trtn hasznlatval n ktelez rvnnyel vllalja a jelen Szerzds feltteleit. Amennyiben nem fogadja el a jelen szerzdsben foglaltakat, a Kifli Szllt Fszeres s a Npszabadsg Rt. nem biztost nnek jogot az JSGRA. Ebben az esetben nem olvashatja s nem msolhatja le az JSGOT, haladktalanul kapcsolatba kell lpnie a SZERKESZTSGGEL s UTASTSAINAK megfelelen, visszatrts ellenben, vissza kell juttatnia a hasznlatlan termk(ek)et.
JSGOLVASSI ENGEDLY
Az JSG a szerzi jog s a nemzetkzi szerzi jogi egyezmnyek, valamint egyb, a szellemi tulajdonra vonatkoz trvnyek s jogszablyok vdelme alatt ll. Az JSG olvasst engedlyezzk, de tulajdonjogt nem ruhzzuk t (az jsg tovbbra is a Npszabads Rt. tulajdonban marad, mg n olvassa).
AZ ENGEDLY TERJEDELME, az JSG kinyitsa s olvassa. n jogosult az JSG egy pldnyt kinyitni s elolvasni. n egy-felhasznls magyar nyelv Npszabadsgot vsrolt. Nem jogosult az JSGOT ms felhasznlk szmra tadni. Amennyiben nem egyedli olvassra sznja, vlaszthatja a 4 felhasznls Csaldi Npszabadsgot (family edition), mely csupn a 2,3-szor kerl tbbe, mint az 1 felhasznls Npszabadsg. Mg tbbet takarthat meg, ha munkahelyre a gazdasgi mellkletet is tartalmaz 10 vagy 20 felhasznls Npszabadsgot vlasztja (enterprise edition). Nyugdjasoknak ajnljuk az olcsbb knnytett Npszabadsgot (light edition). Ez a cmlap s karikatra mellett tartalmazza a televzi msort, az idjrs jelentst s a jhreket. A vllalati jsgolvasst a nagyobb napilapok ltal ltrehozott GB (Gazdasgi jsgellenrz Bizottsg) ellenrzi. A GB hatsgi jogkrrel nem rendelkezik, de feljelentsei alapjn a gazdasgi rendrsg ellenrzi az illeglis jsgolvasst a vllalatoknl. Amennyiben egy vllalatnl az illeglis jsgolvass bizonytsra kerl azltal, hogy igazolhatan tbben olvassk az jsgot, mint ahny jsgolvassi engedlyt a vllalat vsrolt, gy a vllalat vezetje legfeljebb t (5) v szabadsgvesztssel sjthat.
Biztonsgi msolat: Ha a Szerkesztsg az JSGHOZ nem mellkelte a biztonsgi msolatot, n egy pldnyban elksztheti az JSG biztonsgi msolatt. (Az JSG paprjrl a silny nyomdatechnika miatt nhny ht mlva vrhatan lepotyoghatnak a betk, vagy elhalvnyulhat az rs, gy egy hnap mlva mr nem fogja tudni azt olvasni. Ezt megelzheti az idben elksztett biztonsgi msolattal, mely ksztshez n jval jobbminsg anyagokat hasznlhat, mint mi tettk.) A biztonsgi msolatot kizrlag archivls cljra hasznlhatja. (A msolatot olvasni tilos.)
Nyelvi verzik vlasztka: Lehetsges, hogy az JSGOT tartalmaz lapokon (38xA3), vagy a mellkelt mgneslemezen a SZERKESZTSG a Npszabadsg tbb klnbz nyelv vltozatt is rendelkezsre bocstotta. Mg ha az JSG egynl tbb nyelvi vltozatot tartalmaz is , n csak egy ilyen vltozat engedlyt szerezte meg. Az JSG kinyitsa sorn vlaszthat, hogy mely nyelv oldalnl nyitja ki (mint a legtbb eszkz soknyelv tmutatja esetn, a Npszabadsgban is egymst kvetik a klnbz nyelv fejezetek). Mivel az egyes nyelvi vltozatok ra nem egyforma, n csak annl az oldalnl nyithatja ki az JSGOT, mely nyelvre rvnyes az n licencszerzdse.
A visszafejtsre s a bels felptsre vonatkoz korltozsok. Az JSG bels felptst elemezni, a rovatok struktrjt elemezni, a szerkesztsgi hierarchira s viszonyokra a lapbl kvetkeztetni s a sorok kztt olvasni szigoran tilos, kivve, ha az alkalmazand magyar jogszablyok kifejezetten kizrjk, illetve korltozzk a fenti tilts alkalmazst.
Az alkotelemek elklntse. A licenc az JSGRA mint egysgesre vonatkozik. Annak alkotelemei nem klnthetk el abbl a clbl, hogy tbben olvashassk. Az oldalakat sztvlasztani s a hzastrsnak olvass cljbl tadni kifejezetten tilos. Tilos az jsgot sztvagdosni s egyes cikkeket elrakosgatni, vagy harmadik szemlynek "olvastad?" cmkzssel elkldeni. (A Tcsk s Bogrban –van mg ilyen? – val feltntetse az "indokolt idzs" kategrijba tartozik, hacsak nem ellenttes a visszafejtsre vonatkoz korltozsokkal.)
Brlet. Az JSGOT nem adhatja illetve nem veheti klcsn, brbe vagy haszonbrbe. (A kvhzi nyilvnos jsghasznlat kln szablyozand.)
Megszns. Egyb jogok irnti fenntartssal a Npszabadsg a jelen engedlyt visszavonhatja, amennyiben n a jelen engedlyben foglalt feltteleket s kiktseket megszegi. Ebben az esetben n kteles megsemmisteni az JSG sszes msolatt s alkotelemt.
Szerzi jog. Az JSG (belertve, de erre nem korltozva az JSGBA beptett kpeket, fnykpeket, szveget) sszes msolatnak tulajdonosi s szerzi joga Npszabadsgot vagy a szerzket illeti. Az sszes, a jelen szerzdsben kifejezetten nem tengedett jogot a Npszabadsg fenntartja.
Ktfle adathordoz. Az jsgot tbb tpus adathordozn is megkaphatja (pl. 38xA3 lap, lemezmellklet, interneten elrhet online vltozat). Tekintet nlkl a kapott adathordoz tpusra s mretre, n csak az egyik hordozt hasznlhatja. A fennmarad hordozt nem veheti, illetve nem adhatja klcsn, brbe vagy haszonbrbe, valamint ms mdon nem ruhzhatja t, kivve ha ez az JSG vgleges truhzsa keretben trtnik.
Klnleges rendelkezsek
Korltozott garancia Az JSG szerkesztsge garancit vllal arra, hogy az JSG az tvtelt kvet kilencven (90) napon t rendeltetsszeren hasznlhat lesz s rendeltetsszer hasznlat mellett mentes lesz minden anyag-, illetve gyrtsi hibtl.
Egyb garancia kizrsa A szerkesztsg minden egyb kifejezett vagy vlelmezett garancit elhrt, idertve a meghatrozott clra val alkalmassgot is. (A Npszabadsgban tallhat cikkekrl a SZERKESZTSG nem vllalja, hogy hasznosthat hrek, informcik lesznek.)
Az okozott krokrt val felelsg kizrsa. A szerkesztsg s a terjesztk elhrtanak minden felelsget brmilyen krrt (ide rtve, de ezzel egyebeket nem kizrva a tves informcik okozta szemlyi srlsek kzvetett s kzvetlen okozst, az okozott zleti haszon elmaradst vagy egyb anyagi vesztesgbl add krokat), amely az JSG olvassbl vagy hasznlhatatlansgbl ered, mg abban az esetben is, ha a szerkesztsget idben tjkoztattk az ilyen krok bekvetkeztnek lehetsgrl. A fennll felelsg legfeljebb az JSGRT kifizetett sszegig terjed.
J Olvasst!
Internetes lapok cmei
| |